A 2010-es kormányváltáskor mért 11,6 százalékról decemberre 3,8 százalékra csökkent a munkanélküliség hazánkban – hangsúlyozta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára tegnap a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataira reagálva.
Elemzők szerint közgazdasági értelemben megvalósult a teljes foglalkoztatottság Magyarországon. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője emellett kiemelte, hogy a munkanélküliségi ráta idén már csak korlátozottan tud tovább csökkenni, az év egészét tekintve 3,9 százalékosra a tavalyi 4,2 százalékról.
A magyar gazdaság várható lendületes növekedése lefelé mutató kockázatokat hordoz, azaz a jelenlegi becslésnél alacsonyabb átlagos munkanélküliségi ráta sem zárható ki.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaságnak továbbra is mintegy hatszázezres munkaerő-tartaléka van a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számából ítélve.
Figyelembe kell venni azonban, hogy ezek egy részének a foglalkoztathatósága a nyílt munkaerőpiacon érdemi beavatkozásokat igényel. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője pedig arra mutatott rá, hogy szerkezeti változásokra van szükség a munkaerőpiacon, amelyre a részmunkaidő, valamint a piacképes szakképzés jelentené a megoldást.
Az adatok szerint a tavaly október– decemberi időszakban 4,447 millióan dolgoztak, 36 ezerrel többen, mint egy évvel korábban, ráadásul a közmunkások és a külföldi telephelyen dolgozók száma több tízezer fővel csökkent.