A fejlesztő egy 2013. februári keltezésű engedéllyel rendelkezik, ami a jelenlegi előírásoknak már nem felel meg. Annak idején egy éven belül meg kellett volna szerezniük az építési engedélyt is, ez azonban máig nem történt meg, ezért a szerdán bejelentett óbudai plázaberuházás megtévesztő, és a tervezett formában biztos, hogy nem valósul meg 2019-ben, arra a beruházónak nincsen jogosultsága – jelentette ki a Magyar Időknek a kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztos.
Szatmáry Kristóf ezt annak kapcsán mondta, hogy tegnapelőtt sajtótájékoztatón jelentette be a német ECE vállalat: az óbudai Szentendrei út és Bogdáni út kereszteződésénél egy 52 ezer négyzetméteres, 170 üzletnek helyet adó pláza építésébe kezdenek jövőre, amelyet a tervek szerint 2021 végén nyitnak meg. – A társaság 200 millió eurós beruházási költséggel számol – mondta el Christoph Augustin, az ECE Projektmanagement Budapest Kft. ügyvezetője, amelyet saját forrásból, később banki hitelből finanszíroznak.
Szatmáry Kristóf azonban tegnap lehűtötte a kedélyeket az egykori Budapesti Harisnyagyár területére tervezett vadonatúj fővárosi pláza tervei kapcsán. Kifejtette: öt évvel ezelőtt kapott a fejlesztő építési engedélyt, azonban 2015 elejétől megújult a bevásárlóközpontok beruházásait is szabályozó, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló jogszabály, ami eltörölte a plázastop néven elhíresült korlátozás alóli korábbi felmentéseket.
– A projektet bejelentő cégnek nincs érvényes építési engedélye, illetve felmentése a nagy alapterületű kereskedelmi egységekre vonatkozó korlátozás alól. Mivel máig nem kezdődtek meg a munkálatok, amennyiben mégis fel kívánják építeni a plázát, ahhoz a teljes engedélyezési eljárást újra kezdeményezniük kell. Ebből az következhet, hogy a tervezett 2021-es nyitás nagy eséllyel nem valósul meg – szögezte le a miniszteri biztos.
Hozzátette: 2015 januárja óta az időközben az Európai Unió által is jóváhagyott új szempontok szerint kell kérvényezni a beruházás lehetőségét, a plázastop törvényt ugyanis – noha előbb kötelezettségszegési eljárás alá vonták miatta hazánkat – Brüsszelben is elfogadták.
Az eredeti plázastoptörvény szerint 2015-ig a nemzetgazdasági miniszter adhatott felmentést a 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi egységekre vonatkozó építési, átalakítási korlátozás alól; később ez a rendelkezés az építési törvény része lett. Új szabályként a jogalkotó elrendelte, hogy a plázák építési engedély iránti kérelmének elbírálásában nem egy testületi vélemény alapján kiadott miniszteri felmentést kell beszerezni, hanem egy speciális, több szempontot követő szakhatóság véleményét kell benyújtani.
A Magyar Idők megkeresésére az ECE Projektmanagement Budapest Kft. azt közölte: szerdán azt jelentették be, hogy a tervezési folyamatot indították újra. – Az építkezés megkezdését csak a jövő évben tervezzük, mivel előtte még be kell szereznünk a szükséges engedélyeket. Ennek keretében az úgynevezett plázastop alóli korábbi felmentésünket is meg kell újítanunk– írták.
Hozzátették, ennek során ügyelni fognak arra, hogy az átdolgozás alatt álló projekt továbbra is megfeleljen a fenntartható fejlődést biztosítani hivatott előírásoknak, hogy az új eljárásban is megkapják a szükséges jóváhagyásokat. – Ahogy eddig, úgy a jövőben is természetesen nagyon szorosan együtt fogunk működni az illetékes hatóságokkal és Óbuda-Békásmegyer önkormányzatával az engedélyezési folyamat minden fázisában – szögezte le a német beruházó ECE vállalat magyar képviselője.