A napraforgótermés az idén is megközelítette a tavalyi rekordszintet, a gazdálkodók összesen 1,8 millió tonnát takarítottak be, ami hektáronkénti 2,8 tonnás termésátlagnak felel meg – mondta el lapunknak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke az aratási koordinációs bizottság ülését követően. A szakember szerint hazánk így az idén is Európa legnagyobb napraforgó-termelő országának számít. A rekordtermés ugyanakkor a kukorica esetében elmaradt, az aszályos időjárás miatt a tavalyinál mintegy kétmillió tonnával kevesebb, összesen 6,7 millió tonna kukorica kerülhetett le a földekről. Vancsura József szerint a minőségre sem a kukorica, sem a napraforgó esetében nem lehet panasz. Bár utóbbinál kisebb arányban visszaesett az olajtartalom, ez azonban a szélsőségesen aszályos év számlájára írható.

Az idén a tavalyi 12,3 millió tonnánál kevesebbet termeltek a növényekből
Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára az ülést követő sajtótájékoztatón közölte: az őszi betakarítású növényekből ebben az évben valamivel több mint tízmillió tonna termett, szemben a tavalyi 12,3 millió tonnával. Az államtitkár jelezte: a nemzetközi piaci árak a búzánál és a kukoricánál is emelkedtek az utóbbi hetekben, ezzel együtt az árak jellemzően 4-8 százalékkal az egy évvel ezelőtti szintek alatt állnak.
Vancsura József szerint a napraforgó ára a tavalyi szint alatt maradt, a kukorica viszont az elmúlt hetekben 2-3000 forinttal drágult, tonnánként 45-46 ezer forintot fizetnek a terményért a felvásárlók. Az utolsó két hétben a búza ára is emelkedett, így eléri a 45-47 ezer forintot a tonnánkénti ár. A gabonatermesztők örülnének, ha ez a folyamat a jövőben is folytatódna, az árak pedig megközelítenék a bűvös 50 ezer forintos határt. Ez az a szint ugyanis, ahol már nyereségesnek számít a búza- és kukoricatermelés.
A gazdák jól haladnak az őszi vetésekkel is: a repce, a rozs és az őszi árpa már a földbe került, de az őszi búza és a tritikálé vetésével is a végéhez közelednek a gazdák. Az időben elvetett területeken a kelés és fejlődés megfelelő. Ezzel kapcsolatban Vancsura József elmondta: mivel az árak továbbra is alacsonyan vannak, a gazdák egy része csökkentette a búza vetésterületét, így az országos vetésterület bőven egymillió hektár alatt marad, repcéből ugyanakkor többet vetettek a megszokottnál. A szakember jelezte: a munkálatok mindenhol időben befejeződtek, a növények állapota pedig kiváló, így a jövő évi