Nincs szándék arra, hogy ismét elrendeljék a kötelező vasárnapi zárvatartást a napi fogyasztási cikkeket kínáló áruházakban, erre vonatkozó javaslat nem szerepel a kormány asztalán. A Kormányzati Tájékoztatási Központ jelezte: a kormány nem tartja aktuálisnak a kérdést. Hétfőn megírtuk, Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordult a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete, levelükben azt kérik, az elmúlt két évben történt béremelések ellenére sem enyhülő munkaerőhiány egyik megoldásaként, nemzetközi mintára a kabinet vegye fontolóra a boltzár ismételt bevezetését.
Az érdekképviselők szerint az intézkedés, amelyet az érintett ágazati szereplők bevonásával készítenének elő a munkavállalók képviselői, segíthet a lakosság kiszolgálásában naponta részt vevő dolgozók kritikus helyzetén, miközben a meglévő állománnyal megkönnyíthetné a vállalatok számára a munkaszervezést. Az igény egységes: hétfőn egy rádióinterjúban a másik ágazati szövetség, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete is kiállt a boltzár intézménye mellett.
Lapunk megkérdezte a kiskereskedelem két munkaadói szervezetét. A hazai vállalkozások mellett túlnyomórészt nemzetközi áruházláncokat, multicégeket képviselő Országos Kereskedelmi Szövetség addig nem fogalmaz meg hivatalos álláspontot, amíg a kormány részéről nem érkezik részükre megkeresés, illetve nem jelenik meg valamilyen módosító javaslat.
– Megosztja a kereskedőket a zárvatartás kérdése, ez a kötelező bezárás 2016 áprilisáig tartó időszakában is így volt, mivel nem mindegy, hogy milyen jellegű üzletet, kisboltot vagy hipermarketet érint(ett) az intézkedés. Akadt, aki jól járt vele, mások viszont nem – mondta Vámos György főtitkár. Megjegyezte, folyamatosan ötletelnek a piaci szereplők azon, hogyan lehetne orvosolni a munkaerőhiányból fakadó működési problémákat, most azonban szavai szerint nincsenek különösebb zavarok a piacon: a forgalom szépen alakul, és jól érzik magukat a cégek – szerinte az a kérdés, hogy érdemes-e egy felívelő pályán egy egyszer már visszavont szigorítás lehetőségét vizsgálni.
– Kisebb és nagyobb, kizárólag magyar kereskedelmi vállalkozások tartoznak a szövetségünkhöz. Úgy tapasztaltuk, a korábbi boltzár intézményét összetetten kell vizsgálni, és a munkavállalói kezdeményezéssel az azóta eltelt két év tapasztalatainak tükrében lehet újra foglalkozni.
A szektort érintő kérdésekben a kereskedelmi ágazati párbeszéd bizottságban van lehetőség a munkaadói oldal és a szociális partnerek közötti egyeztetésekre, ahol ha kialakul egy egységes javaslat, annak jogszabályba iktatását utóbb kezdeményezhetjük. Nyitottak vagyunk az egyeztetésre a piac többi képviselőjével, hogy megoldást találjunk a létszámhiányra – közölte megkeresésünkre Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.