Megugrott a napokban a legismertebb virtuális, úgynevezett kriptovaluta, a bitcoin árfolyama, amikor az egyik legnagyobb, grafikus kártyákat gyártó cég, az Nvidia hitet tett a technológia mellett. Úgy tűnik, a kétes megítélésű kriptovaluták egyre több nagy gyártócéget győznek meg arról, hogy tartós piaci tényezők lesznek, ennek megfelelően a gyártókat is döntéskényszerbe hozzák, hogy beállnak a sorba vagy elhatárolódnak.
A bitcoint és társait számítógépes bányászattal lehet előállítani, ennek legjobb eszköze a nagy feldolgozókapacitással rendelkező grafikus kártya, amit például az Nvidia is gyárt.
A kereslet akkora, hogy a gyártók nem is bírják, sok helyen hiánytermék a videokártya, illetve értelemszerűen az árak is megugrottak. Mindez elsősorban a sokmilliós nemzetközi játékosközösségnek jelenti a legnagyobb problémát, akik így sokszor csak másodkézből tudnak új eszközöket venni a gépeikhez, illetve jobb híján teljes, boltilag összerakott konfigurációkat vesznek meg.
Ugyanerre a keresletre több ismert gyártó rámozdult. A Samsung pár hónapja erősítette meg, hogy egy kifejezetten kriptovaluta bányászatára készített eszközzel lép piacra. Egyes piaci hírek szerint az Intel processzorgyártó is bejelentett egy ilyen szabadalmat, noha arról nem közöltek információkat, hogy a tényleges gyártás mikor kezdődne meg.
Más gyártók kifejezetten az egyik legfontosabb vevőkörük ellenszenve miatt épp elhatárolódni igyekeznek a kriptovalutáktól, a bányászok hiába dobják meg jelentősen az eladásokat világszerte.
A bizonytalanság érthető, mivel a kriptovalutáknak, különösen a legismertebb bitcoinnak nagyon vegyes a megítélése. A hatóságok nem szeretik a kibocsátó, így felügyeleti szerv nélküli pénzt, India például pont a napokban döntött a bitcoinkereskedés visszaszorításáról. Ennek megfelelően rendkívül változékony az is, hogy egy érme mennyit ér, vasárnap az indiai bejelentést követő esés végén 6600 dollárt ért egy érme úgy, hogy néhány hónapja még 16 ezer dollár felett volt az árfolyam.
Ezzel együtt is sok piaci szereplő és állami intézmények is látják a bitcoin, illetve a működésének hátterét adó, blokkláncnak nevezett technológia alkalmazásának lehetőségeit, nem véletlen, hogy több mint 1300 kriptovaluta létezik, és a szám folyamatosan nő.