A hatósági vizsgálatok következtében manapság sorra buknak meg a jogtulajdonosokat félrevezető cégek. Legújabban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntött úgy, hogy az Online Resorts International Kft. (amely jelenleg kényszertörlési eljárás alatt áll) és az Online Resorts Kft. megtévesztette a fogyasztókat az üdülési jogok eladásával összefüggő, évekkel ezelőtti ajánlatával.
A vállalkozások – az Online Resorts International Kft. 2013 áprilisától, az Online Resorts Kft. pedig már 2012 májusától – valótlanul sugallták a szállásajánlataikat igénybe vevő, és erre velük szerződést is kötő fogyasztóknak szóbeli tájékoztatásaikban, hogy meglévő üdülési jogukat értékesítik. A jogsértő gyakorlatban a cégek üdülési jog továbbértékesítésére vonatkozó ajánlatai olyan fogyasztóknak szóltak, akik már rendelkeztek üdülési joggal, és e jogtól szabadulni kívántak.
Mint kiderült, a GVH által elmarasztalt vállalkozások kizárólag szóban tájékoztatták az érdeklődőket ajánlatukról. Ráadásul a céljuk – ígéretük ellenére – kizárólag az volt, hogy saját ajánlataikat értékesítsék a telefonos megkeresést követő rendezvényeken – állapította meg a hatóság. Ezek a cégek súlyos vétséget követtek el, mivel teljes kereskedelmi gyakorlatuk valótlan tájékoztatáson alapult, ráadásul egyetlen esetben sem értékesítették a fogyasztók meglévő üdülési jogát.
A jogsértésért az Online Resorts International Kft.-re a társaságra kiszabható maximális bírságot, 3,35 millió forintot, az Online Resorts Kft.-re pedig 10 millió forint büntetést rótt ki a versenyhivatal.
A GVH tavaly is több versenyfelügyeleti eljárást indított az üdülési jog továbbértékesítésével kapcsolatos üzleti gyakorlatok és szóbeli tájékoztatások vizsgálatára. Ezzel kapcsolatban figyelemfelhívó tájékoztatást is közzétettek, amely a www.gvh.hu honlapon olvasható. Ebből kiderül, a hatóság tapasztalatai szerint könnyebb megelőzni, mint orvosolni a bajt, ezért a jogtulajdonosoknak azt tanácsolják, alaposan informálódjanak, kérjenek írásos tájékoztatást üzletkötés előtt.
A GVH az üdülőhasználati jogok másodlagos értékesítésével kapcsolatban a fenti két vállalkozáson kívül korábban már versenyfelügyeleti eljárás alá vonta a Holiday Club Hungary Kft.-t, a Resort Club Hungary Kft.-t, az Euro Benefit Kft.-t, a Safe Time International Kft.-t és a Klubpont Kft.-t is.
A GVH által folytatott versenyfelügyeleti eljárások során ugyanakkor nem vizsgálják a fogyasztókkal kötött szerződések jogszerűségét, illetve a felmerülő polgári jogi igényeket sem.