Az előző havi 6,8 százaléknál kicsit lassabban, 5,4 százalékkal nőtt szeptemberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 8,1 százalékkal emelkedett. A termelés az év első kilenc hónapjában 5,2 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett első becsléséből.
A növekedés üteme fennmarad és valószínűleg gyorsulni fog – kommentálta az adatokat Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán. Az államtitkár hangsúlyozta: az Eurostat adatai szerint a magyar ipar emelkedése meghaladja az európai átlagos növekedés mértékét, Magyarország a régióban a középmezőnyben áll, de jó esély van az ipar további erősödésére. Kiemelte, hogy folyamatosan erősödik a járműipar, jól teljesít a gépipar egyéb területe, a gyógyszeripar, a kereskedelem, de dinamikusan fejlődik az építőipar és az export is magas szinten van.
A távirati irodának nyilatkozó elemzők egyetértenek abban, hogy a következő hónapokban fennmarad a dinamikus növekedés, ugyanakkor szavaikból az is kivehető, hogy lényegesebb gyorsulás csak jövőre várható. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint egyrészt a tavalyi alacsony bázis, másrészt újabb kapacitások üzembe helyezése és fokozatos felfutása miatt várható dinamikus növekedés a következő hónapokban, de az egyre erősebb európai konjunktúra is megteszi a hatását, csakúgy, mint a kirobbanó építőipari viszonyok.

Az autóipar 2018-ban még nagyobb szerephez jut
A Takarékbank elemzője idén az ipari termelés 5 százalék feletti növekedésére számít. Lényegesebb gyorsulás szerinte 2018-ban jöhet, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások (Audi, Mercedes) lépnek üzembe.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy havi összehasonlításban továbbra sem tűnik meggyőzőnek az ipar teljesítménye. Úgy véli, hogy az év hátralévő részében jelentős gyorsulásra nem érdemes számítani, az éves átlagos növekedési ütem 5 százalék körül alakulhat. Jelezte, hogy a harmadik negyedéves GDP-adat első becslését jövő kedden teszi közzé a KSH, akkor látható majd hogyan teljesített a magyar gazdaság. A havi gyakoriságú adatok, mint például a külkereskedelmi folyamatok, az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom a bank várakozásaival összhangban alakult a július–szeptemberi időszakban.
A KSH szintén szerdán tette közzé a külkereskedelmi termékforgalom szeptemberi első becslését, eszerint az export euróban számított értéke 5,5, az importé 6,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.