Vannak még kisebb bizonytalanságok az egyszerű bejelentéssel kapcsolatban, hiszen az egylakásos lakóházak építésénél alkalmazandó, 2016 elején bevezetett rendszer radikálisan új szemléletet igényel az építtetők, a tervezők, a kivitelezők és nemkülönben a hatóságok részéről. Az új eljárásrendet azóta ráadásul kétszer is jelentősen kiterjesztették, így már mérettől függetlenül valamennyi új családi ház eszerint épülhet, mi több, bővítésre és támfalépítésre sem kell már építési engedélyért folyamodnia az építtetőnek.
Az Építésijog.hu szakportál nemrég csokorra való kérdést gyűjtött össze, olyan felvetésekkel, amelyek szerintük nem derülnek ki egyértelműen a szabályozásból. A portál szerkesztői szerint kérdéses, hogy az egyszerű bejelentés bevezetése előtt engedéllyel építeni kezdett családi ház használatbavétele miként megy végbe. Válaszában azonban Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára rámutatott: nincs érdemi változás, azaz vagy használatbavételi engedélyt vagy a használatbavétel tudomásulvételét kell kérelmezni. Erre egyébként maga az engedély is felhívja az építtető figyelmét.
Füleky Zsolt válaszából az is kiderül, hogy a 2015-ben vagy korábban megkezdett épület építésének bármilyen módosításához ugyanúgy engedélyt kell kérni, mint azelőtt. Érdekes gyakorlati kérdés, hogy a családi ház és a mellette elhelyezkedő garázs tetőszerkezetének cseréje egyszerű bejelentéssel történik-e. Az államtitkár szerint amennyiben a garázs a lakóépülettel egybeépült, akkor sem engedély, sem bejelentés nem kell ehhez. Ha a tetőcsere bővítéssel is jár, akkor egyszerű bejelentést kell tenni.

A rendszerben biztosítékot jelent, hogy kötelező a tervezői művezetés
Felvetődik a kérdés, hogy az egyszerű bejelentéssel megkezdett építkezésnél az eltérést a kivitelezési dokumentációtól be kell-e jelenteni. Füleky Zsolt jelezte: a változásról nem kell újabb bejelentést tenni. Fontos azonban, hogy amennyiben a kivitelezési tevékenységet a bejelentéstől eltérően kívánják folytatni, akkor a változások megvalósításának kezdete előtt egy nappal fel kell tölteni az e-naplóba az új elemeket bemutató dokumentációt, eseti bejegyzéssel együtt. Ellenkező esetben a kivitelezés szabálytalannak minősül, és az építésfelügyeleti hatóság megteszi a jogszabályban rögzített intézkedéseket.
A zárt sorú vagy ikres beépítésről szóló felvetésre az államtitkár azt írta: foghíjbeépítés esetén kötelező a tartószerkezeti kivitelezési dokumentáció is, amelyet a Magyar Építészkamara és a Magyar Mérnökkamara közös szabályzata rögzít. Füleky Zsolt rámutatott: az egyszerű bejelentéssel épülő ház esetében a hatósági bizonyítvány kiadásával azt igazolják, hogy az épület a feltöltött tervek és a kivitelezési dokumentáció szerint elkészült. Erről amúgy az e-naplóban a tervezői művezető és a felelős műszaki vezető egyaránt nyilatkozik.
Füleky Zsolt lapunknak korábban arról beszélt, hogy az egyszerű bejelentésnek igen kedvező hatásai vannak: nagyságrendekkel több családi ház építése kezdődött meg, mint korábban, sőt hangulatbeli változás is bekövetkezett, mert az építtetőknek már nem a hatósági tortúra, legfeljebb az építkezés költségei miatt fájhat a fejük.
A helyettes államtitkár szerint a rendszerben közvetlen biztosítékok vannak, például a kötelező tervezői művezetés, amellyel a tervező segíti a laikus építtetőt, hogy az építkezést a terveknek megfelelően végezzék.