Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei nyári szezonban is egyre több állást hirdetnek meg a diákoknak, leginkább azokban az ágazatokban, ahol egyébként is munkaerőhiány van vagy nem elegendő az olcsó munkaerő. Továbbra is az adminisztrációs munkakörökbe várják a legtöbb fiatalt, de népszerű a diákok foglalkoztatása a kereskedelemben, valamint a vendéglátásban is. A legtöbb helyen hétköznap 9–17 óráig foglalkoztatják a fiatalokat, az átlagos órabér nettó 750 forint. Sok helyen az 1000 forintos órabért is el lehet érni, az ezt meghaladó összeget pedig a nagyobb multinacionális cégek kínálják, elsősorban már pluszkompetenciát, például nyelvtudást igénylő munkakörökben.
Az utóbbi egy-két hétben ugrásszerűen megnőtt az igény a kereskedelemben a diákmunkások iránt, ami elsősorban az ágazatot sújtó munkaerőhiánnyal magyarázható – mondta a Magyar Idők kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Kiemelte: egész évben munkaerőhiánnyal küzd a kereskedelem, nyáron pedig a szabadságok miatt még súlyosabbá válik a helyzet. Elsősorban árufeltöltőkre, pénztárosokra van szükség a nagyobb üzletláncoknál, mivel ezeken a területeken nem szükséges a külön képesítés.
A kereskedelem a diákmunkák közül gyakorlatilag az egyetlen komplex ágazat, amelyben az ország minden táján szükség van a munkaerőre. Sok vidéki településen azonban nem vagy csak elvétve keresnek diákmunkásokat. A legtöbb foglalkoztató Budapesten és környékén hirdetett állást, de a nagyobb megyeszékhelyeken is több területen keresnek embert. A kisebb városokban azonban elenyésző a diákmunkát kínálók száma, ha van is ajánlat, az elsősorban a kereskedelemben és a mezőgazdaságban található.
Azokon a településeken, ahol nem érkezik igény a szövetkezetekhez a munkaerőre, az önkormányzatnál kell érdeklődni a lehetőségekről. A kormány ugyanis júliustól ismét meghirdette a nyári diákmunkaprogramot, amely augusztus 31-ig tart, a keret pedig 9000 diák foglalkoztatására elegendő. A fiatalok az önkormányzattól minimálbérre számíthatnak, amelyet egy tavalyi jogszabályváltozás miatt már kötelező megkapniuk. Korábban írtuk: tavaly 15 milliárd forintot keresett meg százezer fiatal munkavállaló. A tanulók az iskolaszövetkezettől kapják bérüket, tehát nem közvetlenül a munkaadótól. Minimálbér alkalmazása esetén a havibér – nyolcórás munkarendben – nem lehet alacsonyabb bruttó 111 ezer forintnál, órabérnél pedig bruttó 639 forintnál. A tapasztalatok szerint a legtöbb munkaadó ennél magasabb összeget kínál.