Amennyiben a hitelminősítők a tavalyi utolsó negyedév számait – gazdasági növekedés, beruházás, foglalkoztatás – objektívan értékelik, akkor Magyarországnak jár ebben a fél évben a felminősítés – fogalmazott tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az M1 aktuális csatornán. A tárcavezető szerint a piaci szereplők is ezen a véleményen vannak, hiszen a magyar állampapírok rendszerint jelentős túljegyzés mellett fogynak. Az államadósság az elmúlt öt évben folyamatosan zsugorodott, a magyar gazdaságpolitika kiszámítható, így a hitelminősítők már öt év távlatában tudják értékelni a magyar gazdaság teljesítményét – fogalmazott.
Az elemzők körében is egyetértés van abban, hogy Magyarország megérdemelné a befektetésre ajánlott minősítést, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy ez ténylegesen mikor következhet be. A három nagy hitelminősítő közül a Moody’s felülvizsgálata esedékes elsőként, pénteken, ezt a Standard & Poor’s (S&P) követi március 18-án, majd a Fitch Ratings következik május 20-án. Magyarországot jelenleg egyetlen lépés választja el a befektetési ajánlástól, a Fitch tavaly májusban, a Moody’s novemberben javította a felminősítésre utaló pozitívra a kilátásainkat, az S&P ugyanakkor továbbra is stabil kilátással tartja nyilván a magyar adósosztályzatot. A gazdasági mutatók többsége alapján megérett Magyarország felminősítése, kiszámíthatóbb lett a gazdaság, egyedi meglepetésszerű intézkedések nem várhatók, a költségvetés tervezésekor már a nullás hiányt tervezi a kormány, és megkezdődhet a korábban sokat támadott bankadó csökkentése is – mondta lapunknak Kuti Ákos, a MKB Bank vezető elemzője. A szakértő ugyanakkor nem tartja kizártnak, hogy a döntést nem objektív szempontok alapján hozzák majd meg, ráadásul kevés idő telt el a novemberi kilátásjavítás óta, így a Moody’stól inkább novemberben számít felminősítésre. Az első kedvező döntés május 20-án érkezhet a Fitchtől, és mivel a S&P egy lépéssel lemaradt a többi minősítőtől, így március 18-án a kilátás javítása várható – mondta Kuti.
Nagy általánosságban elmondható, hogy a hitelminősítők egy-egy újabb lépésére többnyire hónapokat, nemritkán éveket kell várni, a statisztikák alapján a Moody’snál mégis van ok reménykedni. Az elmúlt években ugyanis volt rá példa, hogy egy döntést pár hónapon belül egy másik követett, igaz, ilyenkor inkább a leminősítés irányába léptek.
A nemzetközi elemzőházak is biztosra veszik, hogy Magyarországot az idén legalább két hitelminősítő visszaemeli a befektetési sávba. A Commerzbank szerint a magyar adósosztályzatok felminősítéséhez egyértelműen megvan a háttér: a gazdasági növekedés üteme jelentősen gyorsult a pénzügyi válság óta, az államháztartás hiánya alacsony, csökken az adósságállomány, és a háztartások megszabadultak devizaalapú hiteleiktől. A Morgan Stanley például júliusra várja az első pozitív döntést a Moody’stól, és csak 20 százalék esélyt lát arra, hogy már a héten meglesz a felminősítés. A JP Morgan szerint az első felminősítés a Fitchtől érkezik majd májusban. Vagyis ekkor kerülhetünk vissza a befektetési ajánlású kategóriába.