Megérkezett a háziorvosokhoz az influenza elleni védőoltás, amelyből 1,3 millió adaghoz ingyenesen hozzáférhetnek a páciensek – jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára elmondta, a térítésmentes védőoltásra azok jogosultak, akik fokozottan veszélyeztetettek, idetartoznak többek között a hatvanévesnél idősebbek, az asztmások, a cukorbetegek, a súlyosan elhízottak, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők és a várandós nők.
– Emellett azok is ingyenes vakcinát kapnak, akik munkájukból fakadóan könnyebben megbetegedhetnek, így az egészségügyi és szociális intézményekben dolgozók – tette hozzá.
Az influenzaszerű megbetegedéseket területenként és korcsoportonként lehet követni az influenzafigyelő rendszer segítségével, amely október eleje óta működik. Az ÁNTSZ honlapján rendszeresen közzétett jelentéseket hetente készítik el 1351 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxishoz tartozó lakos megbetegedési adatai alapján. Az államtitkár megjegyezte, az oltóanyag tartalmát évről évre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján állítják össze az aktuálisan veszélyt jelentő vírustörzsekből.
Érdemes azoknak is oltatni, akik számára nem térítésmentes a vakcina: a gyógyszertárakban már 2100-2200 forintért kapható. Szabó Enikő főorvos a Magyar Időknek elmondta: 2014–2015-ben mintegy félmillió ember fertőződött meg influenzavírussal, tavaly pedig 460 ezer. Ahogy a Magyar Idők korábban megírta, az Európai Unióban évente 25 és 100 millió között van az influenzában megbetegedettek száma, és a járvány nagyjából 38 ezer áldozatot követel. Jelenleg Ausztráliában van járvány, ahol 2017 szeptembere óta már több mint 117 ezer influenzás beteget és száz halálos áldozatot regisztráltak. A járvány hamarosan Európát is elérheti, ezért is érdemes minél hamarabb védőoltást igényelni.

Tavaly négyszázhatvanezer ember fertőződött meg a vírussal
A főorvos hangsúlyozta: az idősebb korosztály és krónikus betegek esetében komoly szövődményekkel, leggyakrabban tüdőgyulladással járhat az influenza. Hozzátette, kuriózumnak számít, hogy Magyarországon 60 év felett térítésmentes az oltás, Európa legtöbb országában ugyanis ez csak 65 év felett jár. Szabó Enikő leszögezte: a védőoltás nem jár veszéllyel, az orvosok eddig csupán az oltás helyén jelentkező, rövid ideig tartó bőrpírt és duzzanatot jelentették mellékhatásként.
– Bár vannak a náthához hasonló tünetei, a napokig tartó magas láz, illetve az ízületi és végtagfájdalmak csak az influenzára jellemzők – hívta fel a figyelmet a szakember.
Az évről évre felbukkanó betegségről Szlávik János infektológus főorvos a köztelevízióban úgy fogalmazott: az influenza az egészséges immunrendszerű fiatalokra nem jelent veszélyt, de a rizikócsoportok tagjainál igenis veszélyes, akár halálos is lehet, ez látszik abból is, hogy Magyarországon minden évben februárban, a járvány tetőzésének időszakában hal meg a legtöbb ember.
Az infektológus hozzátette: az előző évek tapasztalatai szerint november-decemberben már lesznek megbetegedések, a járvány pedig általában januárban kezdődik, amikor a gyerekek a téli szünet után visszamennek az iskolába. Rendszerint februárban van a legtöbb megbetegedés, az pedig, hogy meddig tart a járvány, többnyire az időjárás függvénye: ha hosszú a tél, márciusig is elhúzódhat az influenzaszezon – számolt be Szlávik János.