A gőzturbina, az áramot fejlesztő generátor és a hozzájuk tartozó segédberendezések (együttesen a turbinasziget) legyártására, valamint az úgynevezett operatív – a reaktort nem érintő – irányítástechnika beszállítására vállalkozna a Siemens a paksi atomerőmű kapacitásfenntartási beruházásából – derült ki Verle Viktor, a Siemens Power and Gas ágazati igazgatójának tegnapi tájékoztatásából. A szakember hangsúlyozta, hogy megoldható a kormány által elvárt, legalább negyvenszázalékos magyarországi beszállítási arány. – Ha a Siemens megnyerné a tendert, a budapesti üzemben további fejlesztéseket és beruházásokat hajtana végre a cég – tette hozzá Goszták Árpád, az üzem gazdasági igazgatója.

Egy éven belül el kellene dőlnie, hogy melyik cég szállítja a turbinaszigetet
A paksi atomerőmű jelenleg működő négy, egyenként 500 megawatt kapacitású reaktora a jelenlegi várakozások szerint 2032-től kétévente, egyenként áll le, ami azt jelenti, hogy ekkora kapacitás esik ki a hazai villamosenergia-termelésből. Ezt figyelembe véve döntött a kormány 2014-ben arról, hogy a nukleáris kapacitást fenntartó beruházást indít.
– Az ezt célzó két, egyenként 1200 megawatt teljesítményű blokk beruházásához szükséges pályázatok kiírását nagyon várják a vállalatok, hiszen az idén és 2017-ben már az előkészületek zajlanak – említette Verle Viktor. Az építési engedély az ütemterv szerint 2017 végére születne meg, ezért a szakember úgy véli, hogy fél éven, de legfeljebb egy éven belül el kellene dőlnie annak, melyik vállalat szállítja le a fővállalkozó Roszatom részére a turbinaszigetet, hiszen a turbina mérete meghatározza a gépház nagyságát is. Amennyiben a terveknek megfelelően, 2018 januárjában kezdődnek el a földmunkák, majd 2025-ben és 2026-ban adják át a két blokkot, akkor ideális lenne, ha 2022 körül már a helyszínre érkezne a turbina. Egy ilyen berendezés legyártása nagyjából két évet vesz igénybe, tehát ezt az ütemezést reálisnak tartja Verle Viktor.
A magyar kormány kulcsrakész erőművet rendelt a Roszatomtól. Ennek értelmében a fővállalkozó szállítja le az alapvető berendezéseket, köztük például a reaktorokat. Információink szerint az orosz fél szerette volna egy leányvállalatának adni a turbina legyártásának lehetőségét is, de a magyar kormány nem fogadta el a termék specifikációit. Egyéb módosításokat is végre kell majd hajtania a Roszatomnak a referencia-erőművéhez képest annak érdekében, hogy az a magyar és az uniós szabályozásoknak is megfeleljen. Az elvárt villamosenergia-termelést a Siemens termékén kívül még az amerikai General Electric kezébe került francia Alstom fejlesztése képes biztosítani.