Az előző esztendőben a háztartások fogyasztási kiadása személyenként 82 900 forint volt havonta, amely összeg reálértéken 5,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből.
Eszerint a magyarok minden fogyasztási főcsoportban növelték tavaly a fogyasztást: a legnagyobb mértékben, 9,7 százalékkal a vendéglátásra és szálláshely-szolgáltatásra fordított összegek emelkedtek, amelyet a lakberendezési és háztartásviteli kiadások követtek 9,3 százalékkal.
A legtöbb pénzt, fejenként havonta 22 500 forintot – az előző évinél 2101 forinttal többet – értelemszerűen az élelmiszerekre és az alkoholmentes italokra költötte a lakosság, melyet a lakásfenntartás és a háztartási energia követett 17,5 ezer forinttal.
Az élelmiszer-kiadások között látható az adatokból, hogy a húsárura kiadott összegek éves összevetésben több mint tíz százalékkal emelkedtek. Ebben az alapvető alapanyagok áfacsökkentése is szerepet játszik, de többet fordított a lakosság zöldségre és gyümölcsre, illetve például édességre és tejtermékekre is – utóbbi esetén több mint ötszázalékos a bővülés 2017-re. Az ennivalóra fordított havi összegek reálértéken 7,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
A KSH megállapította: a háztartások tulajdonában lévő tartós fogyasztási cikkek állománya folyamatosan bővül és korszerűsödik, egyes termékek esetében, mint például a televízió és a hűtőszekrény, a mutató közelíti a teljes ellátottságot. A tavalyi mérések alapján a háztartások 67,5 százalékának van számítógépe, ezen belül évről évre csökken az asztali gépek és nő a mobileszközök, a laptopok, a tabletek és netbookok aránya, okostelefon pedig már a háztartások kétötödében található.
Napjainkban a lakosság 56,9 százaléka gondolja úgy, hogy a világháló használata nélkülözhetetlen mindennapi élete során; az arány a legfiatalabb, Z generáció tagjai között a legmagasabb, meghaladja a 80 százalékot.
Nem csupán a boltokban nőtt a fogyasztás tavaly: a közlekedés és a szállítás területén az átlagos kiadás csaknem 9000 forint volt egy hónapban, amelynek legnagyobb hányadát az üzemanyag-vásárlás tette ki. Hírközlésre havonta fejenként több mint 5500 forintot, kultúrára és szórakozásra 4700 forintot adtak ki a családok 2017-ben.
A fogyasztási célú költések csaknem öt százaléka az egészségüggyel kapcsolatos eszközökre, gyógyszerre, gyógyászati segédeszközre, illetve orvosi ellátásra ment, ami személyenként átlagosan 3874 forintot tett ki.