Egyáltalán nem ment ki a divatból a fiktív számlázás – erre utal az a két ügy, amelyről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számolt be szerdán.
A valótlan tartalmú dokumentumokat mind a két esetben általános forgalmi adóval való visszaéléshez próbálták meg felhasználni.
Az egyik ügyben több mint hárommilliárd forintról állított ki fiktív számlákat egy bűnszervezet, a csoportosulást a NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói és Bács-Kiskun megyei revizorai leplezték le. A megalapozott gyanú szerint három férfi koordinálta a számlagyárat, amely nagyüzemben készített valótlan dokumentumokat.
A jellemzően reklámtevékenységről szóló fiktív számlákkal különböző gazdasági szereplők csökkentették a fizetendő adójukat. A számlák alapján csaknem hétszázmillió forint áfát helyeztek jogosulatlanul levonásba, amelynek megtérülésére a hatóság ingatlanokat, bankszámlákat, járműveket és törzsbetétet vett zár alá.
A NAV pénzügyi nyomozói, járőrei és információtechnológiai munkatársai körülbelül harminc helyszínen foglaltak le bizonyítékokat és mentettek le adatokat. Miközben a helyszíni intézkedések zajlottak, a csoport harmadik irányítója Romániából indult hazafelé, őt a pénzügyőrök az autópályán kapcsolták le. A bűnszervezet három vezetőjét és nyolc társukat őrizetbe vették, további négy személyt gyanúsítottként hallgattak ki.

Munkában a NAV-osok. Olykor szét kell szedni a járműveket
Fotós: Kurucz Árpád
A másik ügy szereplői leginkább borral kereskedtek és fuvarozással foglalkoztak, a vállalkozások a bevallásaikban szereplő áfát hibajavítóról és relékről szóló fiktív számlákkal csökkentették. A NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói a nagyjából kétszázmillió forintnyi kárt okozó bűnszervezetet felszámolták, és vádemelést javasoltak ellenük. A gyanú szerint a bűnszervezet nemcsak a hozzájuk köthető vállalkozásoknak, hanem más társaságoknak is garantált hamis iratokat. A hibajavítóról és járművekhez használható relékről kiállított, valótlan dokumentumokhoz magyar, szlovák, lengyel és cseh cégeket használtak. A dokumentumokkal hazai beszerzést és külföldi értékesítést színleltek.
Az igazságügyi szakértői vélemény olyan esetre is rávilágított, amikor a készletet még be sem szerezték, de azt a fiktív számlák szerint már el is adták.
Az ügy érdekességei közé tartozik az is, hogy amikor a nyomozók házkutatásra megjelentek az egyik helyszínen, az ott tartózkodó férfi a hátsó ajtón távozva elbújt a kertvégi bokrok között. A férfi azonban előbújt a rejtekhelyről, hogy cigarettát vegyen, de a nyomozók azonnal elfogták. A férfi lakásán és további egyéb helyszíneken egyébként lefoglalták a bűncselekmény bizonyítékait. A bűnszervezet vezetője és öt társa ellen költségvetési csalás, további öt személy ellen költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt javasoltak vádemelést.