Jeleztük a Tesco angliai anyavállalatánál működő országos szakszervezet (USDAW) felé az idei bértárgyalások körül Magyarországon kialakult feszült helyzetet. John Hannett szakszervezeti főtitkár arról biztosított bennünket, hogy haladéktalanul tájékoztatják a londoni központot az itteni problémákról, illetve továbbítják feléjük a követeléseinket.
Egyúttal támogatásukról biztosították a magyar érdekképviseleteket abban, hogy a munkavállalók szempontjából méltó módon rendeződhessen a fizetések körüli vita – közölte lapunkkal a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ)alelnöke. Buday Pálné elmondta, folyamatosan és nagy számban gyűlnek az áruházlánc dolgozói körében az aláírások, amelyek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetével (KDFSZ) közös fellépést támogatják a Tescóval folytatott idei bértárgyalásokon.
Hétfőn megírtuk, együttműködési megállapodást kötöttek az ágazati szakszervezetek annak érdekében, hogy kiharcolják a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalók számára a megfelelő juttatásokat a magyar kiskereskedelmet uraló multinacionális áruházláncoknál.
Elsőként a piacon a legnagyobb foglalkoztatónak számító Tescónál szerveződik az országos elégedetlenségi hullám, mivel a vállalat a kormány által elrendelt kötelező januári béremeléseken túl, az adókedvezmények ellenére, idén már nem fejlesztené tovább az országos átlagtól még mindig elmaradó áruházi fizetéseket. Emiatt a közeljövőben országos demonstrációt, szervezett munkalassítást, illetve más, törvényes eljárásokat hirdethetnek a dolgozók képviselői annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljanak a munkáltatóra.
Buday Pálné lapunknak elmondta: óriási összefogás körvonalazódik az áruházi foglalkoztatottak körében, a KASZ-hoz naponta többtucatnyi visszajelzés érkezik, amelyben az érintettek támogatásukról és részvételükről biztosítják a szervezeteket a közös akcióban.
– Van olyan vidéki Tesco-egység, ahol a dolgozók 98 százaléka, vagyis gyakorlatilag az egész áruház csatlakozott a kezdeményezéshez, folyamatosan érkeznek a támogató aláírások – közölte az alelnök. Mint mondta, a másik szakszervezettel együtt elszántak a kérdés rendezésében, ugyanis ahhoz, hogy a területen jellemző munkaerőhiány rendeződni tudjon, a tisztességes bérezés adhat alapot.
– Azóta is érkeztek letétbe helyezett felmondások hozzánk, főként olyanoktól, akik a Tescónál magasabb, például áruházvezetői pozícióban vannak. Ez is azt jelzi, hogy nem csupán a minimálbéren foglalkoztatott munkavállalókat érinti a bérfeszültség – jelezte a Magyar Időknek a KDFSZ.
Bubenkó Csaba elnök emlékeztetett, a magyarországi Tesco árbevétele 3 százalékkal nőtt a 2016-os üzleti évben az előző évhez képest, a nettó bevétele 576 milliárd forintról 595 milliárd forintra emelkedett. Vélekedése szerint az a nyilvánosan elérhető céges kimutatásokból is jól látszik, hogy bőven akadna fedezet a három év alatt összesen 40 százalékos béremelésekre, amelyek versenyképessé tennék a fizetéseket.
Sorolta: a magyarországi Tescónál 2009 és 2015 között a nettó árbevétel 7,1 százalékkal nőtt, az egy főre jutó nettó árbevétel pedig 14,5 százalékkal, miközben az áruházi létszám 6,4 százalékkal visszaesett. Vagyis az elnök szerint, miközben az áruházlánc forgalma az évek óta bővülő magyar piacon dinamikusan emelkedett, csökkent a dolgozói állománya, azaz a bevételeket jóval kevesebb ember termeli meg a cégnél, mint korábban.
– Az minden áruházban érződik, hogy kevesebb lett a dolgozó, a kiszolgálás színvonala ugyanakkor nem javult, sőt – a nyereséget tehát nem az itteni viszonyok javítására fordították – közölte Bubenkó Csaba.
Elmondta, más, napi fogyasztási cikket kínáló multinacionális üzletláncok dolgozói részéről is megjelent az igény, hogy hasonló összefogással képviseljék a munkavállalók érdekeit a fizetések felzárkóztatása és a munkavégzés körülményeinek javítása érdekében.
– A jövő héten újabb vállalatnál jelenik meg a KDFSZ, ahol ugyancsak problémák vannak a létszámmal, a bérekkel, a munkavégzés körülményeivel. Egyelőre nem hozható nyilvánosságra a társaság neve, mivel nem kizárt, hogy ennél a cégnél is demonstrációba torkollnak az egyeztetések – jegyezte meg Bubenkó, hozzátéve, példátlannak bizonyul a megmozdulásuk ereje.