– Mivel a panziók kategóriába sorolásáról szóló, tizennégy éves GKM-rendelet óta új kihívások jelentek meg a turizmusban, indokolt a kisebb szálláshelyekkel szemben támasztott minőségi követelmények újrafogalmazása – mondta a kezdeményezés kapcsán Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) balatoni régióigazgatója.
A szakmai szervezet a panziók környezete, higiéniai körülményei, berendezése, bútorzata, felszereltsége, szolgáltatásainak kínálata és más, alapvető kritériumok alapján dönt a kategóriába sorolásról. A szövetség november 23-án Hajdúszoboszlón sorra kerülő közgyűlésén megvitatják, milyen feltételeknek kell megfelelniük a minősítésre pályázó szálláshelyeknek, hogy azok a csillaggal jelölt szálláshelyek sorába kerüljenek. A pályázati procedúra önminősítéssel kezdődik, majd az MSZÉSZ és a Magyar Turisztikai Ügynökség által létrehozott régiónkénti bírálóbizottságok górcső alá veszik, melyek azok a panziók, amelyek minőségi védjegy használatára érdemesek.
A meglehetősen szigorú, jóval több mint száz feltételt tartalmazó, friss követelményrendszerben hangsúlyos helyet kap például a szobák korszerűsége, a berendezés egységes látványa, modernsége, fekvőhelyeinek minősége, továbbá megméretnek az étkező- és tisztálkodóhelyiségek is. A tanúsítvány felsőbb kategóriájának, a négycsillagos minősítés megszerzésének egyik feltétele pedig az, hogy a panzió udvarán legyen sportolásra, sporteszköz tárolására alkalmas hely, kapcsolódjon a szálláshelyhez megfelelő gépkocsiparkoló, és az is növeli a csillagszerzési esélyeket, ha a háznak van saját strandja, vagy a közelében található fürdőzőhely.
– Elképzelhetetlen a 2030-ig szóló turizmusfejlesztési stratégia, benne a Kisfaludy turisztikai fejlesztési program sikeres megvalósulása a kisebb szálláshelyek, így a népszerű panziók szolgáltatásainak minőségi javulása nélkül, fontos, hogy a tulajdonosok törekedjenek a magasabb színvonalra – szögezte le Baldauf Csaba. Az alsópáhoki Kolping Hotel Spa & Family Resort tulajdonosa elmondta, azért kell az érvényben lévő szabályozó rendelet ellenére újra védjegytanúsítványra pályáztatni a magyarországi panziókat, mert a turizmus elmúlt másfél évtizede során végbement változások újrafogalmazták a szálláshelyekkel szembeni elvárásokat.
– Megfelelő minőség híján képtelenség sokszínű és színvonalas turizmust felmutatni. Erről szól a nemzeti stratégia is. Ráadásul egy magát jól pozicionáló panzió esetében a gazdasági észszerűség akár meg is haladhatja egy kevésbé jó, háromcsillagos szállodáét. A megfelelő szobakínálatot és étkezési lehetőséget biztosító panziókra jelentős szerep vár a jövő turizmusában – mondta a régióvezető.
Megjegyezte, a panziókat nem a hotelek versenytársának kell tekinteni. A kisebb és többnyire barátságos, összkomfortos szálláshelyeket elsősorban azok a vendégek, gyerekes családok keresik fel, akiknek kisebb a költési hajlandósága, és a sok szolgáltatást kínáló hoteleknél kevesebbel is beérik. Felvetésünkre, hogy nem lesznek-e majd olyan üzemeltetők, akiket visszarettent a sok követelménynek való megfelelés, Baldauf Csaba azt válaszolta: aki komolyan gondolja panziója minőségének fejlesztését, az nem mond le arról.
Aki pedig hagyja a minőséget leromlani és nem fejleszt, az szerinte az adóelkerüléssel járó árnyékgazdaságba menekül.
Keresik az Év szállodáját
November 17-ig jelentkezhetnek a cégek az MSZÉSZ által meghirdetett és a turisztikai ügynökség marketingtámogatásával járó Év szállodája 2017 címre. A pályázat elbírálási szempontjai között a kiemelkedő, a minőséget előtérbe helyező szolgáltatások mellett az is elvárás, hogy az adott hotel járuljon hozzá a hazai szállodaipar nemzetközi hírnevének erősítéséhez és a Hotelstar védjegy népszerűségének elősegítéséhez.