Tájékoztatót adott ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a lakásáfa számításának ügyében. A jelenlegi állás szerint ugyanis a kedvezményes, 5 százalékos forgalmi adó helyett 2020. január 1-jétől ismét 27 százalékkal kell értékesíteni a legfeljebb 150 négyzetméter hasznos alapterületű többlakásos ingatlanokban lévő otthonokat és a legfeljebb 300 négyzetméter hasznos alapterületű családi házakat.
A NAV felhívja a figyelmet, hogy a 27 százalékos adómértéket akkor kell alkalmazni, ha a teljesítés 2020. január 1-jére vagy azt követő időpontra esik.
A tájékoztató kitér a 2020. január 1. előtti részteljesítés és előlegfizetés esetére. Előbbinél a lakás ellenértékének részteljesítési összege arányában 5 százalék áfát kell fizetni, a 2019. december 31-e utáni részteljesítés, teljesítés után pedig 27 százalék áfa fizetendő.
Noha adófizetés szempontjából nagyobb részteljesítéssel jobban járhat a vevő, a garanciális kérdésekre nagyon oda kell figyelni, mivel előfordulhat, hogy a már átvett részteljesítés hibájára csak a kész ingatlan átvételekor derül fény.
Előleg esetén – ennek minősül többek között a foglaló – a fizetendő adó megállapításakor érvényes adómértéket kell alkalmazni. Ha a későbbi értékesítéshez a kedvezményes áfa időszakában, azaz 2016. január 1-je és 2019. december 31-e között fizettek, fizetnek előleget, akkor a 2020. január 1-jét megelőzően jóváírt előleg még az 5 százalékos áfamértékkel adózik.
A NAV szerint a felek szerződéskötési szabadságukból kifolyólag meghatározhatják, hogy milyen mértékű az előlegfizetés.
Sőt annak sincsen akadálya, hogy az eladó számára a vevő adott esetben akár a teljes ellenértéket előlegként kifizesse, függetlenül az új lakóingatlan készültségi fokától. Így akár a teljes értékesítést csak 5 százalék áfa terheli, függetlenül a teljesítés időpontjától. Ugyanakkor ez esetben is figyelni kell rá, hogy a garanciális elemeket esetleg nehéz érvényesíteni, ha később probléma merül fel.
A tájékoztató egy példán keresztül azt is bemutatja, mennyire nem mindegy, hogy nettó (áfa nélküli) ellenértékben vagy bruttó (áfával növelt) ellenértékben állapodnak meg a felek.
Előbbi esetben ez ugyanis 30 millió forint plusz áfát, utóbbiban 30 millió forintot jelent. A nettó 30 milliós példa esetén 5 százalék áfatartalmú 6,35 millió forint előleg ugyanis 2019 utáni teljesítéssel azt jelenti, hogy a fennmaradó összeghez 27 százalék áfát kell számítani.
A lakás teljes ára ezzel 36 769 370 forint lesz. Bruttó 30 millió forint esetén viszont akármekkora előleget fizet a vevő, áfakulcstól függetlenül 30 millió forintot fizet.
Ez esetben ugyanis az áfakulcs változásából adódó teljes kockázatot az eladó viseli.