Július elseje a gazdaságfehérítés napjaként vonulhat be az adótörténelembe, ugyanis mostantól a nagy értékű számlák adatait éppúgy látja az adóhivatal, mint ahogy az étel- és italautomaták forgalmát. A két intézkedés az adómorál jelentős javulása mellett hozzájárulhat ahhoz, hogy néhány éven belül Magyarországon tíz százalék alá csökkenjen az adóelkerülés mértéke – közölte tegnap a Pénzügyminisztérium (PM) annak kapcsán, hogy több hónapos előkészítés után immár élesre váltottak a feketegazdaság elleni küzdelem újabb jelentős állomásának tartott rendszerek.
A vasárnap életbe lépett új adatszolgáltatási kötelezettség szerint minden vállalkozónak, aki 100 ezer forint vagy annál magasabb áfatartalmú számlát állít ki, azt be kell jelentenie az adóhivatal felé. Amennyiben az adatszolgáltatást elmulasztják a tegnap e célra élesített internetes felületen, nincs türelmi idő, a mulasztási bírság összege számlánként akár 500 ezer forintra is rúghat.
Az Európai Unió minden tagállamában gondot jelent az automaták átláthatósága és megfelelő ellenőrizhetősége, ami az online pénztárgép bevezetése után hazánkban fenntarthatatlan helyzetté vált – ezt már az étel- és italautomatákra vonatkozó új ellenőrzés kapcsán közölte a szaktárca. Vázolták: korábban nem lehetett tudni, hogy a fogyasztók mennyi árut vásárolnak az automatákból, és az sem lehetett világos, hogy pontosan fizetik-e az adójukat a gépek üzemeltetésével foglalkozó cégek. A kormány célja az új szisztéma bevezetésével az volt, hogy megvédje a szektor tisztességes vállalkozóit a bevételeltitkolást üzletvitel-szerűen alkalmazó adócsalóktól.

Az automaták piaca mára sokat fehéredett, a júliusi változás után tovább tisztul a terület
Fotó: 123RF
Felidézik: a szektor kifehérítési folyamata még 2015-ben indult, de már az első lépésben bevezetett regisztráció is több tíz milliós pluszbevételt hozott az államkasszának, és mintegy ötezer illegálisan, az adók megfizetése nélkül működő készüléket szereltek le az üzemeltetők. A piac kifehérítése mára befejeződött, hiszen július 1-jétől már csak felügyeleti egységgel ellátott automata üzemelhet. Az adóhivatali összeköttetés önmagában is önkéntes jogkövetésre ösztönöz, hiszen minden érintett vállalkozó tudja, hogy a NAV kockázatelemzőinek lényegében egy egyszerű lekérdezést követően kiderül, hogy a bevallásban feltüntetett bevétel megfelel-e a valóságnak – hangsúlyozta a PM.
A tárca szerint a ma debütáló két új rendszer – az online számla és az automaták forgalmának nyomon követése – a biztosíték arra, hogy az adóelkerülés mértéke hazánkban még tovább csökkenjen. Ugyanakkor már nem a régió országaival kell versenyeznünk, hiszen az Európai Bizottság tanulmánya alapján a magyarországi becsült áfaadórés már 2015-ben a fele volt a régiós átlagnak.
Az adóelkerülés visszaszorítását célzó kormányzati intézkedések következtében az adórés mértéke a 2013. évi 20,9 százalékról 13,7 százalékra csökkent 2015-ben.
Drágább a taxi, olcsóbb a KRESZ
Tegnap óta a Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábbi 450 forintos alapdíj 700 forintra emelkedik a taxiszolgáltatásoknál, a kilométerdíj 20 forinttal, a percenkénti várakozási díj pedig 5 forinttal nő. A módosított rendelet szerint a kilométerdíj 280-ról 300 forintra, a percenkénti várakozási díj pedig 70-ről 75 forintra emelkedik. Másik változás tegnaptól, hogy a kormány immár megtéríti a KRESZ-tanfolyam és -vizsga díját a 20 évnél fiatalabbaknak. A tanfolyam és a vizsga díjának visszatérítése 25 ezer forintos értékhatárig jár, és abban az esetben is igényelhető, ha valaki a KRESZ-vizsga után nem vesz részt azonnal a gyakorlati oktatáson.