Három lézerközpont – a magyarországi, a csehországi és a romániai – egy közelmúltbeli megállapodás szerint közösen alkotja majd az Európai Kutatási Konzorciumot. A legnagyobb magyarországi kutatási infrastruktúra, a 80 milliárd forintból megvalósult szegedi ELI szuperlézerközpont jövőjéről tárgyalt Brüsszelben Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke. Az új létesítmény várhatóan 2019-től működik majd teljes kapacitással.
A prágai és bukaresti létesítményekkel kiegészülve a maga nemében világelső kutatási infrastruktúra jön létre, és a szakterület legkiválóbb kutatóit vonzhatja a régióba. A szegedi lézerközpont 2014 és 2020 között a legnagyobb – 85 százalékban uniós forrásból megvalósuló – kutatási célú beruházás Magyarországon.
Az intézmény segítséget nyújt a fizika, a biológia, a kémia, valamint az orvosi és anyagtudományok területén zajló azon kutatásokhoz, amelyek tárgya a molekulákon belül zajló ultragyors elemi folyamatok. Csehországban nagy teljesítményű másodlagos lézerforrás, Romániában pedig a lézerek magfizikai alkalmazásainak vizsgálatát lehetővé tévő fotonukleáris kutatóközpont jön létre.