Miután a budapesti lakásbérleti díjak elszálltak – értsd: kezdenek felzárkózni a régió nagyvárosainak az árszínvonalához –, egyre nagyobb a tétje a sikeres lakásbérlésnek.
Egzisztenciák, munkahelyváltások múlhatnak azon, hogy sikerül-e időben megfelelő lakást bérelni, másfelől a banki kamatok mélyrepülése idején a befektetési lehetőségek között kézenfekvő az ingatlan hasznosítása. Mindezek következtében folyamatosan nő a nyomás a bérleti piac szereplőin, így a zavarosban halászók könnyebben érvényesülnek.
Cseh módi
A Flatio középtávú ingatlanbérlet-közvetítő startup októberben kezdett lakásbérleteket kínálni Budapesten. A három csehországi város (Prága, Brno, Ostrava), továbbá Pozsony, Bécs és a júliusban belépett Berlin után Budapest a következő európai nagyváros, ahová az ambiciózus cseh startup továbbterjeszkedett. Weboldaluk magyar változata itt érhető el: www.flatio.hu. A Flatio Budapesten kívül októberben már Varsóban is közvetít kiadó lakásokat. A Flatio ügyfelei többnyire külföldi vezetők, cégek, diákok, digitális nomádok, de olyan emberek is, akiknek lakásuk felújítás alatt áll, ezért ideiglenes lakhatásra van szükségük. A rövid távú bérbeadással szemben a Flatio lényegesen kevesebb gondot, alacsonyabb költségeket és kevesebb ügyintézéssel töltött időt jelent a tulajdonosok számára. Az elkövetkező hetekben a Flatio célja, hogy a budapesti középtávú lakhatási kínálatát legalább 500 lakásra emelje.
Például aki a sokadik bérleményről csúszik le azért, mert valaki tíz perccel korábban kifizette a kauciót, az hajlamos körültekintés nélkül rácsapni az első adódó lehetőségre. Ám ha a bérbeadó nem volt valódi, a bérlő futhat a pénze után. Ugyanígy a bérbeadó sem tudhatja, hogy a korrektnek mutatkozó bérlő nem próbálja-e csalárd módon tovább értékesíteni vagy egyenesen eladni a lakást, miközben nem fizetett mást, mint egy-két havi bérleti díjat.
Mindkét félnek megkönnyíti az életét, ha a folyamatban szerepel egy hivatásos közvetítő, amely beszerzi a hiteles adatokat és végigkíséri a teljes folyamatot, azonban ennek a költségét csak a prémium szegmensben viselik el a hozamok. A lakások túlnyomó többségénél a tulajdonos maga választja ki a bérlőt, illetve a bérlő igyekszik megfelelő bérleményt találni. Az ő életüket fogja megkönnyíteni, no és a kifejezetten csalárd szándékkal élőket elriasztani egy hazai startup online felülete.
A Rentingo.com arra vállalkozik, hogy mind a bérlőktől, mind a bérbeadóktól igyekszik a lehető legtöbb információt begyűjteni. Bizonyos adatbázisokat – például a földhivatali nyilvántartást – összevetik a hirdetők adataival, így egyes csalókat maguk is kiszűrnek. A cél a transzparencia, mondta el lapunk kérdésére Danóczy Balázs társalapító, de ezt nem hatósági ellenőrző funkciókkal valósítják meg, hanem arra alapoznak, hogy a piacon nagyobb eséllyel szerepelnek azok, akik minél több információt, referenciát tesznek közzé magukról. Az adatközlés hitelességét pedig rövid úton visszaigazolják vagy cáfolják a felhasználók bejegyzései.
A cég honlapja úgy működik, hogy a bérlő és a bérbeadó az átláthatóság érdekében egyaránt igazolhatja a valós személyazonosságát a regisztráció során. Majd a bérlő személyes profilt hoz létre, amelyen fel van tüntetve róla egy sor fontos információ: fényképe, részletes bemutatkozása, igazolások a munkahelyétől, korábbi főbérlők véleménye, vajon időben fizetett-e, valamint az, hogy hol dolgozik: vagyis hogy létező, fizetőképes, megbízható személy-e.
A tulajdonos, aki a lakást hirdeti, szintén létrehoz egy profilt, ahol a lakásról és saját magáról tölt fel hiteles és ellenőrzött információkat. Vagyis mindkét fél nyomon követhető, és ha a bérlőnek szimpatikus egy ingatlan és annak a tulajdonosa, akkor kapcsolatfelvételt kezdeményez. Kizárólag akkor láthatják egymás személyes adatait, ha mindkét fél akarja a kapcsolatot.
A Rentingo.com a magyarországi piacon kívánja kipróbálni, ha kell, tökéletesíteni az üzleti modelljét, és ha ezen a szakaszon sikeresen túljut, akkor a nemzetközi porondra is kilép – mondta Danóczy Balázs.
A hazai bevezetést saját tőkéből finanszírozták, a nemzetközi terjeszkedéshez azonban kockázati tőkét vesznek majd igénybe.
Jobban megéri az Airbnb januártól
Januártól várhatóan kedvezőbb feltételekkel adható ki lakás az Airbnb-szolgáltatáson belül – hívta fel a figyelmet Bacskó László ügyvéd, a Bacskó Ügyvédi Iroda vezetője és a Vállalkozók Fóruma internetes portál szakértője. Idén, a 2017-es jogszabályi környezetben is választhatják a lakásukat rövid távra bérbe adók a tételes átalányadózást. Ennek lényege, hogy bérbe adott szobánként évente fix összegű, 38 400 forint adó megfizetésére köteles a bérbeadó. Ez a lehetőség azonban eddig csak akkor volt igénybe vehető, ha legfeljebb egy lakásban és azon belül legfeljebb nyolc szobában történt az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység. Jövőre azonban sokkal kedvezőbb keretek között valósulhat meg az Airbnb-szolgáltatás adózása. Az Országgyűléshez benyújtott javaslatcsomag ugyanis kiterjeszti a tételes átalányadózás választásának lehetőségét már három lakás rövid távú bérbeadására is.