Májusban az export euróban számított értéke gyakorlatilag nem változott éves összehasonlításban, az importé 2,9 százalékkal nőtt, a külkereskedelmi többlet pedig 577 millió euró (185 milliárd forint) volt, 245 millió euróval csökkent – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
A forgalom alakulását befolyásolta, hogy 2018 májusában egy munkanappal kevesebb volt, mint egy évvel korábban. A kivitel értéke 9,1 milliárd eurót (2857 milliárd forintot), a behozatalé 8,5 milliárd eurót (2673 milliárd forintot) tett ki. A kivitel 81 százalékát, a behozatal 77 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította Magyarország.
Az év első öt hónapjában az export 4,0 az import 5,9 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva, az exporttöbblet 571 millió euróval alacsonyabb, 3,201 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom májusi részletes adatait augusztus 2-án publikálja második becslése alapján a KSH.
3,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júniusban
A statisztikai hivatal jelentése szerint az elmúlt egy évben a jármű-üzemanyagok, valamint a dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben, az üzemanyagokért 15,0 százalékkal, a dohányárukért 8,9 százalékkal kellett többet fizetni júniusban, mint egy évvel ezelőtt – mondta az adatok ismertetésekor Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője.
Havi szinten is az üzemanyagok és a dohányáruk drágultak leginkább, az élelmiszerek, a tartós fogyasztási cikkek és a ruházati termékek ára ugyanakkor csökkent júniusban májushoz képest – tette hozzá.
Január-június között a fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.
A szezonálisan kiigazított maginfláció 2,4 százalékkal nőtt júniusban az előző év azonos hónapjához, és 0,3 százalékkal az előző hónaphoz képest.
Az előző év júniusához viszonyítva az élelmiszerek ára 3,4 százalékkal emelkedett. Ezen belül a vaj, vajkrém 12,2, a száraztészta 11,2 a tojás 10,1, a tejtermékek 9,0, a liszt 5,1, a baromfihús 4,6 százalékkal drágult, a cukor 22,1 százalékkal olcsóbb lett 12 hónap alatt.
A legnagyobb mértékben, átlagosan 6,2 százalékkal az egyéb cikkek ára nőtt, ide tartoznak az üzemanyagok mellett a gyógyszerek, a lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos termékek, valamint a kulturális cikkek.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,9, a szolgáltatásoké 1,6 százalékkal emelkedett.
A háztartási energia 1,4 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,2, a palackos gázé 4,6 százalékkal nőtt, az elektromos energia, a vezetékes gáz és a távfűtés ára nem változott.
A ruházkodási cikkekért 0,6 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 1,1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni júniusban, mint egy évvel korábban.
Májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,4 százalékkal mérséklődött júniusban, főként az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) árának 4,4 százalékos csökkenése miatt. Az idényáras termékek nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt.
Az egyéb cikkek ára 1,3, ezen belül a jármű-üzemanyagoké 3,2 százalékkal emelkedett.
A szeszes italok, dohányáruk 1,3, a szolgáltatások 0,2 százalékkal drágultak.
A háztartási energia ára nem változott.
A tartós fogyasztási cikkek ára 0,1, a ruházkodási cikkeké 0,2 százalékkal csökkent májushoz viszonyítva.