A kormány kezdeményezte, hogy a bajba jutott adósok lakhatásának biztosítását szolgáló Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-től (NET) bizonyos esetekben egyes, megvett ingatlanok átkerülhessenek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez (MNV). A témában adott parlamenti válaszokból kiderül: a törvénymódosítási javaslat nem változtatna azon a gyakorlaton, hogy a NET a megüresedett ingatlanok közül azokat, amelyek elhelyezkedésük és műszaki állapotuk alapján erre viszonylag könnyen alkalmassá tehetők, nyilvános pályázat útján bérbe adja.
A kezdeményezés kizárólag azokra az ingatlanokra vonatkozik, amelyeknek nincs bérlője, és amelyek a jövőben sem hasznosíthatók bérbeadással. A módosítás alapján a bérbe nem adható ingatlanokat az állami intézmények, költségvetési szervek közcélra használnák. A vagyonkezelői jogviszony alanya ugyan megváltozna, de a lakások továbbra is állami tulajdonban maradnának, közfeladatok ellátását szolgálnák.
Például, lapunk úgy tudja, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyelete alatt működő Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a nagy létszámú ellátottjainak megfelelő minőségű, új támogatott lakhatási lehetőséget biztosíthatnak az ingatlanokban, a bentlakásos intézmények férőhelyeinek kiváltása érdekében. Az MNV a törvényi előírások alapján kizárólag elektronikus árverési felületen értékesíthet állami ingatlanokat. A javasolt törvénymódosítás változatlanul garantálja az átláthatóság és nyilvánosság állami vagyongazdálkodási alapelveinek érvényesülését.

Ha jobb a műszaki állapot, a bérbeadás is könnyebben megy
A NET Zrt. a program indulásától számítva október végéig 41 572 ingatlanfelajánlást fogadott be, és a törvényi előírásoknak megfelelő szándéknyilatkozatok alapján 33 735 ingatlant már megvásárolt – áll Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárának egy, a napokban megjelent képviselői kérdésre adott válaszában. A beérkezett szándéknyilatkozatok közül összesen 4009-et utasítottak el, mert nem felelt meg a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó hiteladósok lakhatásának biztosításáról szóló törvényben foglalt feltételeknek, vagy a műszakiállapot-felmérés során az építési hatóság az ingatlant életveszélyes vagy lakhatatlan állapotúnak minősítette.
A NET létrehozása egyike volt azoknak az intézkedéseknek, amelyek a túlzott eladósodottságuk miatt bajba került banki ügyfeleken segítettek. A program keretében az állami tulajdonú intézmény megvesz olyan ingatlanokat, amelyeknél már felmerül annak veszélye, hogy a hátralékok miatt elveszíti az adós a lakhatását. Ezt követően azokat bérbe adja, így az is elérhető, hogy immár bérlőként lakik tovább ott a volt tulajdonos, így el sem kell költöznie.
A program népszerű, mint az Fónagy János válaszából is látszik, lényegében betelt a korábban meghatározott 35 ezres keret, ami már amúgy is megemelt keretszám. A NET kibővítését többen javasolták a bankszektorból is, mivel ez minden érintett félnek elfogadható megoldást kínál egy bedőlt hitel esetében. Kormányzati szinten is több utalás volt arra, hogy a keretbővítés kérdése napirenden van. A becslések szerint még több ezren szívesen belépnének a programba.