Azonnal, pontosabban öt másodpercen belül célba fognak érni a banki átutalások 2019. július elsejétől, a mostani gyakorlattal szemben akár éjjel vagy hétvégéken is, erre a piacszabályozó kötelezi a bankrendszert – mondta tegnap a FinTechRadar konferencián Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi infrastruktúrák igazgatója.

Az összes pénzintézetnek végre kell hajtania a fejlesztéseket
Elmondása szerint a jegybank már több éve felvetette az azonnali átutalás bevezetését. A bankok örültek az ötletnek, utána viszont háttérbe került a kérdés. Az MNB meglátása szerint fejleszteni csak úgy lehet, ha mindenki egyszerre fejleszt, így viszont nincs versenyelőny, nem éri meg, ebből adódóan nagy váltások sem történhetnek. Ezért döntöttek úgy, hogy kötelezővé teszik az átállást és az ezzel járó fejlesztéseket a bankrendszer egészének. Bartha hangsúlyozta: ezalól a legkisebb takarékszövetkezet sem jelent kivételt.
Jelezte: a fizetési rendszerek alapja a bizalom, ebben pedig az MNB-nek feltett szándéka, hogy az elektronikus csatornáknak is nagyobb szerep jusson. A felhasználók azokat a módszereket fogadják el, amelyeket ismernek, ezért a sárga csekk továbbra is vezető pozícióban van. A jegybank régóta hangoztatott célja, hogy ilyen szintre kerüljenek az elektronikus fizetési megoldások is.
Bartha Lajos szerint meglehetősen ambiciózus a terv. Egyrészről komoly váltásról van szó, sok pénzintézetnél 15-20 éve használt, a működésük alapját biztosító informatikai rendszerek fejlesztését vagy inkább cseréjét kell elképzelni. Az új programok beszerzése mellett új számítógépeket és megfelelő eszközöket is be kell szerezni, mindez a teljes piacra vetítve nagyon komoly feladatot és költségtételt jelent. Szemléltetésként megjegyezte, jelenleg napi 6000 milliárd forint megy keresztül a hazai pénzforgalmi hálózaton.
A bankoknak és az egyéb pénzpiaci szolgáltatóknak most kell elkezdeniük gondolkodni azon, hogy ebben az új rendszerben milyen egyéb szolgáltatásokat tudnak ügyfeleiknek nyújtani.