Az utóbbi időszak egyik legjelentősebb agráriumprojektje indul a Kaposvári Egyetemen. A felsőoktatási intézmény, a Bábolna Tetra Baromfitenyésztő és Forgalmazó Kft. és a Dalmandi Mezőgazdasági Kombinát együttesen hatmilliárd forintot fordít arra, hogy választ kapjon: melyek azok az új növénytermesztési, állattenyésztési és takarmányozási technológiák, amelyekkel megakadályozhatók a klimatikus változások kedvezőtlen hatásai.
A kutatásban részt vevő szervezetek önerőből megvalósuló programjának konzorciumvezetője a Kaposvári Egyetem, amely már korábban is több jelentős agrotechnikai módszer kidolgozásával hívta fel magára a figyelmet, így az egyetem vezetői azt remélik: a most induló projektet is siker koronázza.
A négyéves program során a teljes termelési láncot („farm to fork”) és annak kritikus pontjait vizsgálják, hogy a növényi és állati eredetű termékek mennyiségét és minőségét élelmiszer-, illetve takarmánybiztonsági szempontból is garantálni lehessen. A program egyik célkitűzése, hogy mérsékelni lehessen azt a stresszt, amit a túlzottan magas, gyakran változó környezeti hőmérséklet okoz. Ehhez új típusú táplálóanyagok kidolgozását is szükségesnek tartja a konzorcium.
A három intézet kutatócsoportja olyan környezeti szituációkat is modellez majd, amelyek a későbbiekben jelentősen segíthetik az optimális növénytermesztést és a kedvezőtlen hatásoknak ellenálló fajok létrejöttét. Az új technológiák bevezetésével egyebek között a változó klimatikus viszonyok hatásait toleráló baromfihibrideket is nemesítenének.
