Az év második negyedében a nemzetgazdasági beruházások 26,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakában regisztráltat – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A beruházási teljesítmény az előző negyedévihez hasonlóan kiemelkedően nőtt, ezzel az év első felében a beruházások 25 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A KSH kimutatása szerint a bővülés a nemzetgazdaság csaknem minden területét érintette. Mindehhez hozzátartozik, hogy idén már rendelkezésre állnak azok az uniós források, amelyek tavaly a költségvetési ciklusok közötti átmenet miatt nem, ezért is ennyire jelentős az eltérés a két év között.
Az első fél év során 2548 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg Magyarországon, amely az 1995 óta rendelkezésre álló, első fél évekre vonatkozó adatok alapján rekordösszegnek számít – értékelte az adatközlést a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kormány a beruházások további bővülésével számol mind a vállalatok, mind a lakosság, illetve a közszféra körében is.
– A jelentős növekedés várható volt többek között az alacsony bázis miatt, a múlt év második negyedében ugyanis 17,4 százalékos volt a visszaesés éves alapon. A mostani bővülésben az uniós forrásokon alapuló fejlesztések főszerepet kaptak – értékelte az adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
A gazdaság egyes területeinél is jelentős eltérések voltak idén a tavalyi mérsékelt aktivitáshoz képest. A szállítmányozás és raktározás terén volt messze a legnagyobb növekedés: 77 százalékot regisztráltak. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének értékelése szerint ez elsősorban az uniós forrásból finanszírozott kerékpárút- és autópálya-építések, valamint közútfelújítások bővülése következtében adódhatott. A gép- és berendezésberuházásoknál több mint ötödével nőtt a beruházási érték, az építőiparban harmadával ugrottak meg a beruházások.
Suppan kiemelte: utóbbi valószínűsíthető volt a KSH korábban megjelentetett, kimagasló bővülést mutató építőipari jelentéseiből. A legnagyobb mértékben a számítógép, az elektronikai, optikai termék gyártása, valamint a nagy súlyarányú járműgyártás területén növekedtek a fejlesztések, vagyis a hagyományosan kimagasló teljesítményt nyújtó gyártási szegmensek teljesítettek a legjobban.
Suppan szerint az év hátralevő ré-szében folytatódhat a beruházások kiemelkedő növekedése, részben az ismét jelentős szerepet játszó uniós források miatt. Emellett úgy véli, kirobbanó formában vannak egyéb fontos gazdasági ágazatok. A Takarékbank szerint fontos szempont, hogy várhatóan folytatódnak a nagy autóipari beruházások is. Az állami beruházások is érdemi felfutás előtt állnak, így idén a beruházások növekedése bőven meghaladhatja a 20 százalékot, míg az áthúzódó hatások miatt jövőre is bő két számjegyű növekedés várható.
Németh Dávid szerint ezzel szemben a mostani adatokból kiolvasható látványos növekedést óvatosan kell kezelni, részben a tavalyi alacsony bázis és az uniós projektek meghatározó szerepe miatt.
– Hosszabb távon a piaci alapú beruházások növekedésére is szükség van. Ha ezek elmaradnak, akkor egyelőre az látszik, hogy jelentősebb lassulás következhet be – írta értékelésében. A kormányzati álláspont szerint nincs aggasztó jel a cégek beruházási hajlandóságában.
– A vállalati beruházások folytatódó növekedését vetíti előre a már bejelentett nagy volumenű fejlesztések mellett a tavaly novemberben megkötött, hat évre szóló adó- és bérmegállapodás keretében 2017-től 9 százalékra csökkentett társaságiadó-kulcs beruházásösztönző hatása – áll az NGM közleményében.