Soha nem volt probléma azzal, hogyan szerezzük be az italt vagy a cigit, habár sok helyen nem szolgálnak ki ezekkel – mondta fiatalkorú segítőnk, akivel próbavásárolni, vagyis kocsmázni indultunk a hét végén az útikönyvekben is népszerű fővárosi bulinegyedben. Kísérőnk szerint ebből a szempontból nem lehet különbséget tenni a szórakozóhelyek között: van, ahol jobban, van, ahol kevésbé figyelik a kiskorúak védelmére irányuló törvényt, amely szerint a 18 év alattiakat tilos dohányáruval vagy alkohollal kiszolgálni.
Az első helyszínen, a Kazinczy utca egyik közkedvelt romkocsmájában pozitív tapasztalatok vártak: a sörvásárláskor elkérték fiatalkorú segédünk igazolványát. Ekkor következett a jól bevált szöveg az otthon felejtett okmányról, azonban a dörzsölt pultos nem hitte el a nagykorúságot, segítőnknek igazolnia kellett magát.
A helyen fiatalkorúnak tűnő vendégeket kérdeztünk tapasztalataikról. A fiatalos külső ellenére a társaság tagjai – állításuk szerint – betöltötték 18. életévüket, azonban elmondták: korábban sem volt problémájuk az alkoholszerzéssel. Elárulták, ha az eladó firtatja is életkorukat, mindig van valaki, akit meg lehet kérni a vásárlásra. Tapasztalataik szerint ezzel együtt nem lehet egyértelműen megmondani, hogy általában jellemző-e az igazolvány elkérése, inkább hely- és időpontfüggő a siker.
„Nincs nekem arra időm”
Utunk következő állomása egy szintén népszerű vendéglátóhely volt, ahol kiskorú társunk kérdés nélkül megvásárolhatta a sört és a rövidet is. Zsúfolt bisztróban a pultnál is rengeteget kellett várakozni. „Látod, milyen sokan vannak, kevesen vagyunk, nincs nekem arra időm, hogy mindenkitől elkérjem az igazolványát. De mindegy is, mert úgyis megszerzik, amit akarnak” – mondta némi felháborodással a pultoshölgy, amikor a kiszolgálást firtattam.
Kérdeztünk üzletvezetőket is, egyikük szerint akadályt jelent a kiskorúak beazonosítása, és hiába a szigorú szabályozás, nem lehet meggátolni, hogy alkoholhoz jussanak. – A vendéglátósok többsége tart az ellenőrzéstől és a szabálytalanság miatt kiszabható szigorú büntetéstől, azonban ember legyen a talpán, aki mindenkiről el tudja dönteni, elmúlt-e már 18 éves – fogalmazott az egyik belvárosi romkocsma vezetője.
Csak üdítő, ha nincs papír
Szerinte külön embert kellene arra alkalmazni mindenki beazonosítására, azonban nyilvánvaló, hogy ez nem járható út. Tapasztalatai szerint elsősorban a szülők, idősebb testvérek tudnák megfékezni a fiatalok alkoholfogyasztását, de olyan esettel is találkozott, hogy a család együtt indult kocsmatúrára. Mint mondta, a kiszolgálást sokszor nehezítik a nyelvi különbségek is, pedig a törvényt a külföldi vendégnél is alkalmazni kell.
Az egyik VII. kerületi borozó üzletvezetője minden esetben elkéri a „gyanúsan fiatalos” vendégektől az okmányt, és abban az esetben, ha nem tudják igazolni nagykorúságukat, csak üdítővel szolgálja ki őket. Elmondta: habár sokan a nagyobb forgalom miatt nem erőltetik a tilalmat, ő inkább nem kockáztat, mivel a büntetés összege magas, és egyéb szankciókkal is élhet a hatóság. – Az alkalmazottaknak is kikötöttem, hogy minden gyanús esetben kérni kell az igazolványt – fogalmazott a vendéglátós.
Fiatalkorú partnerünkkel ellátogattunk a környék trafikjaiba is, azonban már útközben arra figyelmeztetett: a dohányboltokban sokkal szigorúbban veszik a tilalmat, a fiatal vásárlókat általában már a belépés után felszólítja az eladó, hogy készítse elő okmányát. Azonban ez sem olyan egyértelmű akadály mindenütt.
Úgy tapasztaltuk, az például működő módszer a szabályok kijátszására, ha a fiatalkorú a trafik előtt kér meg valakit, vásároljon be neki a dohányáruból. Pedig az egyik eladó kérdésünkre elmondta: a szigorú büntetést levonhatják a béréből, emellett el is bocsáthatják, ezért ő nem kockáztat, és a kollégái is ezen az állásponton vannak. Ha nem biztos benne, hogy a vevő nagykorú, akkor is elkéri az igazolványt, ebben általában minden vásárló együttműködő.
Legalább nyugtát adnak
Dohányvásárlás után a környék késő estig nyitva tartó kis üzleteiben próbáltunk alkoholt szerezni, azonban a belvárosi boltokban – mérettől függetlenül – ügyeltek a szabályokra. Tapasztalataink szerint a nagy láncoknál is igyekeznek betartani a törvényt, sok üzletben a kassza jelzi az eladónak a korhatáros termék beütését követően, hogy ellenőriznie kell a vásárlót. A kereskedelmi dolgozók szabálykövető magatartását egyébként is szigorúbban ellenőrzik, mint a vendéglátósokat, ráadásul például az üzlet biztonsági kamerái is bizonyíthatják az esetleges kihágást.
Kiskorú próbavásárlónk összegzésként kiemelte: általában mindig találnak társaságukkal olyan kisboltot, kocsmát, ahol kiszolgálják őket. Cigarettát azonban rendkívül nehéz szerezni, ezért ha szerencséjük van a fiataloknak, akkor egyszerre inkább nagyobb tételben vásárolnak be. A vásárlás, kocsmázás, trafikozás közben azonban egyvalami mindenhol szabályosan történt, a nyugtaadás. A kötelező körre üzlettípustól, eladótó, tömegtől és napszaktól függetlenül figyeltek a szolgáltatók – a blokkot bármelyik esetben eltehettük volna.
Figyelmetlenek a vállalkozók
Tapasztalataink lényegében megegyeznek a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság frissen publikált jelentésével. A próbavásárlókkal végzett hatósági ellenőrzések során valamivel több mint ezer akcióból csak az esetek 37 százalékában tártak fel szabálytalanságot. A szeszes italoknál javult az arány tavalyhoz képest, a dohánytermékeknél nem változott. Az ellenőrök azt is megállapították, hogy a szabálytalanságok elsődleges oka a figyelmetlenség. A kiszabott fogyasztóvédelmi bírságok azonban így is több tíz millió forintra rúgnak majd.