Befektetési célú lakásvásárlásnál kiemelt szempont, hogy a vevő tisztában legyen azzal, kinek is szeretné majd eladni vagy kiadni az ingatlant. Amennyiben diákok állnak a fókuszban, az egyetemek körül javasolt keresgélni, folyamatosan figyelve a piaci ajánlatokat. Ám, ha az idősebb, nyugdíjas generációt célozza meg, akik szintén előszeretettel vásárolnak kisebb méretű lakásokat, arra is érdemes figyelni, hogy ők – másokkal ellentétben – szívesen vesznek földszinti lakásokat.
Náluk fontos lehet még, hogy a környéken legyen zöldterület vagy akár park – hívja fel a figyelmet az ingatlanszakértő. Kövesdi Marcell szerint ugyanakkor van olyan vevőkör is, amelyik kifejezetten panellakásokat vesz szívesen, elsősorban olyanokat persze, amelyek jó állapotban vannak – úgy a ház, mint maga a lakás.
Ennek az is az előnye, hogy ez a piac nem annyira telített, nem annyira nehéz jó lakásokat venni és eladni, mint például Budapest belvárosában. A belvárosi lakáspiac stabil és állandó vevőkörrel bír, ami azt jelenti, hogy azok, akik erre a lakástípusra utaznak, pillanatok alatt lecsapnak minden új ajánlatra, minden eladó lakásra – húzza alá a szakember. – De az is sokszor előfordul, hogy ezek az ingatlanok ki sem kerülnek a piacra, nem hirdetik meg őket, hanem ismeretség vagy „szájról szájra” módszer alapján kelnek el.
A szakember külön felhívja a figyelmet arra, hogy új építésű ingatlan esetén akár egy-két év alatt megduplázható a befektetés. Ezekbe a lakásokba jellemzően tízszázalékos vételár kezdő részlettel lehet beszállni. A ház elkészültekor pedig, ha továbbadja a tulajdonos, a legrosszabb esetben is megduplázhatja a befektetését.
– Ami nagyon fontos, hogy olyan adásvételi szerződést kössünk, ahol ingatlan-tulajdonjogot vásárolunk, tehát rögtön nevünkre kerül az ingatlan, továbbá legyen jogunk a használatbavétel előtt is átruházni, továbbértékesíteni azt – hangsúlyozza Kövesdi Marcell.

Fontos, hogy a vevő képes legyen gyorsan dönteni, s ha kell, azonnal le tudja tenni a foglalót
Fotó: Havran Zoltán
Talán arra nem is kell külön figyelmeztetni egy szemfüles befektetőt, hogy ha információhoz jut egy adott városrész küszöbönálló fejlesztéséről vagy esetleg pici földszintes, lerobbant házat lát nagy, modern házak szomszédságában, gyorsan csapjon le az olcsó lakásokra. Ezek ugyanis később drágábban adhatók el majd a beruházónak. Kövesdi Marcell úgy véli, érdemes odafigyelni például a budapesti XIII. vagy a VIII. kerület még rendbe nem hozott részeire.
Lakásvásárlási szándék esetén cseppet sem elhanyagolható a felkészültség: nagyon fontos, hogy a vevő képes legyen gyorsan dönteni, s ha szükséges rögtön le tudja tenni készpénzben a foglalót. – Ehhez persze szükség van megfelelő érzelemre, vagy inkább intuícióra, de az eladó életkörülményeit ne akarja megoldani, mert úgysem tudja – figyelmeztet a szakértő.
– Néhány órányi hezitálás is elég lehet arra, hogy közben más vegye meg a kiszemelt ingatlant. Emellett a vevő készüljön fel a váratlan helyzetre: legyen nála például szerződéstervezet, ismerje a jogi buktatókat és azt, hogyan tudhatja a befektetését biztonságban. Fontos például, hogy mindig tulajdonjogot vásároljunk, sohasem használati jogot vagy mást.
Amikor pedig végre megvan a befektetési céllal vásárolt lakás, nem szabad teljeskörűen felújítani, mert az a végén anyagi veszteséget okozhat. Annyira kell rendbe hozni, amennyire muszáj, ám egy részt vagy szobát, úgynevezett „fókuszfalat” tökéletesen ki kell csinosítani – magyarázza Kövesdi Marcell –, lehetőleg úgy, hogy a leendő vevő rögtön szembetalálja vele magát, ahogy belép az ingatlanba. Ezt a legjobb alapanyagokkal, a legszebb kis bútordarabokkal, a legjobb világítással kell felszerelni. Ebbe fog ugyanis beleszeretni a vevő, és ezután a többi részletre már nem lesz annyira kíváncsi.