Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint napjainkban a bankok előtt álló legnagyobb kihívást a jövedelmezőség elérése jelenti, ami a közhiedelemmel ellentétben kifejezetten alacsony a hazai bankrendszerben. Az elmúlt évben a pénzintézetek 623 milliárd forint összegű nettó eredménye százmilliárd forint csoporton belüli osztalékokból származott, 188 milliárd forintot pedig a nettó céltartalék-visszaírás tett ki. Az egyszeri tételektől megtisztított tőkearányos megtérülés így mindössze hat százalékra rúgott – hívta fel a figyelmet Bencsik László.
Elmondta: továbbra is jelentős összeget, mintegy 125 milliárd forintot értek el a bankokra rakódó terhek, a kamatrés az elmúlt nyolc év alatt folyamatosan mérséklődött, egyúttal a tőkekövetelmények szigorodnak. A távirati iroda tudósítása szerint Bencsik László úgy vélekedett, a fix kamatozású kölcsönök elterjedése az új hitelek kihelyezésében azt mutatja, hogy az ügyfelek már értik, mi a fix és változó kamatozású hitelek közötti különbség.
Balog Ádám, az MKB vezérigazgatója ugyancsak a jövedelmezőséget ítéli a bankszektor előtt álló legnagyobb kihívásnak. Megállapította, az ügyfelek rengeteget tanultak a pénzügyi válságból, és tudják, mi a kamatperiódus. Az MKB által megkérdezett ügyfelek kétharmada legalább hároméves kamatperiódust választana – mondta a vezető.
Megjegyezte, a kkv-hitelezés magas növekedési ütemének fennmaradására számít, mivel egyre népszerűbbek a Magyar Fejlesztési Bank konstrukciói és a Garantiqa különböző garanciatermékei, ezek a hitelezési aktivitás növekedését segítik.
A kerekasztal-beszélgetésen Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója a legjelentősebb kihívásként a bankokat terhelő díjakat, adókat jelölte meg, ezeket követi a technológiai kihívás. A harmadik kihívás az, hogyan lehetne a társadalmat arra ösztönözni, hogy minél jobban éljen az új korszak digitalizációja, innovációs fejlődése adta lehetőségekkel.
Mint mondta, a bankoknak és a szabályozóknak abban van felelősségük, hogy milyen kamatozás felé terelik az ügyfeleket, hiszen ezzel őket és a bankszektort is védik a negatív következményektől. A változó kamatozású hiteleket például inkább a magas jövedelmű ügyfeleknek ajánlotta.
Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója kifejtette, nagyon valószínű, hogy akár két éven belül ismét recesszióba süllyed a világgazdaság, mivel az amerikai gazdaság kilátásai középtávon egyáltalán nem kedvezőek. „Ütésálló, krízisálló hitelportfóliót kell építeni” – állapította meg ennek kapcsán, hozzátéve, a fogyasztói igényekhez való alkalmazkodás és a képzett munkaerő hiánya a bankszektor legnagyobb kihívása.