Jelentős visszaesésre van kilátás a számítógépes videokártyák értékesítésében. A Digitimes szaklap piaci forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy olyan ismert gyártók, mint az Nvidia vagy az AMD, áprilisban piacszinten negyvenszázalékos visszaeséssel számolnak a rendelésállományukban. Ebből logikus a következtetés, hogy az úgynevezett kriptovaluták termelése kifulladóban van.
A virtuális pénzeket, mint amilyen például a bitcoin, számítógép-erőforrások felhasználásával, „bányászattal” lehet előállítani. Ehhez előszeretettel használnak nagy teljesítményű grafikuskártyákat. Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a kereslet olyan szintre nőtt, hogy a gyártók nem is bírták az iramot, az árak drasztikusan megemelkedtek, és a videokártyákat eredeti rendeltetésükre kereső vevőknek, a sok milliós játékosközönségnek gyakran nem jutott új kártya, vagy nem tudták megfizetni az elszaladt árakat.
A mostani visszaesés magyarázható azzal is, hogy több elemzőház a bitcoin végét jósolja. Mint arról ugyancsak beszámoltunk, több modell, amely például a gazdaságtörténelem buborékaihoz viszonyítva vagy adott esetben fertőzéstani alapon vizsgálta a bitcoin terjedését, arra a következtetése jutott, hogy innét csak eshet az árfolyam. Tegnap napközben a bitcoin árfolyama 8800 dollár körül volt úgy, hogy a tavaly decemberi csúcson nagyjából húszezer dollárt ért egy érme.
Azonban még korai lenne temetni a bitcoint vagy a többi kriptovalutát. A bitcoin a mostani árával ismét felfutóban van, néhány hét alatt több mint kétezer dollárral emelkedett az árfolyam.
Emellett egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy a valutának nagyon változékony a kereskedése, arra is bőven volt már példa, hogy napon belül több ezer dollárral változzon az árfolyam. A bitcoinhívők joggal emlegethetik, hogy a szaksajtó és a közgazdászok az elmúlt években hányszor harangozták be a virtuális pénz elkerülhetetlen bukását – ehhez képest a piac ma is él és virul.
Mindez olyannyira igaz, hogy ebben is kereshető a videokártyák iránti kereslet visszaesésének oka. Egyre több gyártó jelenti be, hogy kifejezetten bányászatra szánt, a grafikusegységeknél jóval nagyobb feldolgozókapacitással bíró eszközökkel lép piacra.
Ezek közül a bányászok jelenleg leginkább a kínai Bitmain őszre tervezett piacra dobását várják, de olyan ismert gyártók, mint a Samsung és az Intel is jelen szeretnének lenni a kriptovaluta-bányászatban. Vagyis nem a kriptovaluta-piac fullad ki, hanem a bányászok szintet lépnek, és lecserélik az eszközállományaikat.
A hírnek legjobban a játékosok örülhetnek. Azzal, hogy a pénzbányászok kiszállnak a videokártya-piacról, normalizálódhatnak a körülmények. Egyrészt lehet majd kapni a termékeket, másrészt mérséklődhetnek az egekbe szökött árak. A gyártók egységnyi profitja értelemszerűen csökkenhet, de nem biztos, hogy bánják, mivel a játékpiac virágzik, a kereslet adott.
Emellett a gyártók eddig is küszködtek azzal, hogy termékeiket játék helyett bányászatra használják, emiatt pedig a fő vevőközönségüknek számító játékosok eltávolodását kockáztatták.