Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a kormány az állami repülések céljára szolgáló kecskeméti repülőtér közös (katonai-polgári) felhasználású repülőtérré fejlesztését azért, hogy az ennek érdekében szükséges beruházások közigazgatási hatósági eljárásait gördülékenyen kezelhessék.
A minap megjelent kormányrendelet tételesen felsorolja azt a mintegy másfél tucat hatósági engedélyt, amelyet a beruházónak meg kell szereznie.
A kecskeméti városvezetés tavaly állapodott meg a kormányzattal a Modern városok program részeként öt és fél milliárd forint fejlesztési keretről a repülőtér fejlesztéséhez. Ezután megvizsgálták a honvédelmi tárcával, amely egy előkészítő tanulmányban össze is foglalta, hogy az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison miként lehet a katonai és a polgári légikikötő elkülönítését elérni.
A hatástanulmány szerint a polgári repülőtér a létesítmény északi-északnyugati oldalán kaphat helyet, amely az északi elkerülő út felé esik. Ez azért is előnyös lenne, mert egy bekötőúttal és egy felhajtóval a 445-ös főúton át a reptérről gyorsan elérhető lenne az M5-ös autópálya. A repülőtérnek ezen a részén lévő katonai zóna átköltöztetéséhez a NATO-val kell egyeztetni. Ha ez lezárult, megkezdődhet a kiszolgáló épületek megépítése.
Ebben az évben 2,69 milliárd forintot, jövőre pedig további 2,86 milliárdot biztosít a kormány a kecskeméti repülőtéren a polgári célú fejlesztésre és egyes katonai funkciók áttelepítésére. Az együttes katonai-polgári felhasználáshoz ugyanis egyes katonai objektumokat máshová kell áthelyezni, mivel repülésbiztonsági okokból a polgári repülők, helikopterek nem üzemelhetnek felfegyverzett katonai légi járművek mellett.
A tervezett beruházások között szerepel a polgári utasforgalmi terminál, egy teheráruraktár kialakítása, üzemanyag-tárolók létesítése, valamint a közműhálózat fejlesztése és biztonsági kommunikációs rendszerek kiépítése is.
A finanszírozás kapcsán a város tárgyal a Honvédelmi Minisztérium cégével, a HM EI Zrt.-vel egy közös gazdasági társaság létesítéséről. Emellett a fejlesztések másik felét a város gazdaságfejlesztési alapjából fedeznék.
A reptér polgári célú hasznosítása nem lesz gyors folyamat, lépésről lépésre alakulhat ki, a teljes felfuttatás akár tíz évig is eltarthat. Az engedélyeztetési folyamat jövő év végére befejeződhet. A közvetlen légikapcsolatot indolja az olyan nagy gyárak igénye, mint a Mercedes és legfontosabb beszállítóik.
Már Debrecenből is repülhetünk Moszkvába
Menetrend szerinti járatot indít Debrecen és Moszkva között a Wizz Air – jelentette be Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója. Az első gép december 18-án száll majd fel, és hetente kétszer, hétfőn és pénteken repülhetnek majd az utasok az orosz főváros és Debrecen között. Az is elhangzott, a kezdeti akciós időszakban 8990 forint lesz egy út ára. A sajtótájékoztatón jelen volt Papp László, Debrecen polgármestere és Herdon István, a debreceni repülőteret üzemeltető Xanga cégcsoport elnök-vezérigazgatója is. A Wizz Air jelenleg egy repülőgépet állomásoztat a debreceni bázison, ahonnan hat útvonalra (Milánó-Bergamo, Malmö, Tel-Aviv, Eindhoven, London és Párizs- Beauvais) közlekedtet járatokat, ez egészül ki az újabb moszkvai vonallal.