Az első becsléshez képest némileg alacsonyabb, de így is rekordközeli, 1,024 milliárd euró volt júniusban a külkereskedelmi áruforgalom többlete – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett második becslésében. Júniusban az export euróban számolt értéke 9,1 százalékkal, az importé 8,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi áruforgalom többlete 1,024 milliárd euró volt, 165 millió euróval több a tavaly júniusinál.
Az első fél évben az export 4,8 százalékkal, az import 6,2 százalékkal nőtt múlt év azonos időszakához viszonyítva, az exporttöbblet 398 millió euróval csökkent, és 4,220 milliárd eurót tett ki. Júniusban a gépek, szállítóeszközök exportja 10,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a májusi 3,6 százalékos csökkenés után.
A közúti járművek exportjának kismértékű növekedését a személygépkocsik és azok alkatrészeinek forgalma eredményezte. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportja csaknem ötödével emelkedett az autóvezetést segítő radarkészülékek kivitele jóvoltából. A feldolgozott termékek exportja 9,2 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele több mint negyedével, a műanyag-alapanyagok exportja majdnem tizedével bővült
– emelte ki a távirati iroda a jelentésből. Az élelmiszerek exportja negyedik hónapja csökkent éves összehasonlításban, a májusi 8,6 százalékos zuhanás után júniusban 1,0 százalékos volt a csökkenés.

A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele több mint negyedével bővült az első félévben
Fotó: Havran Zoltán
Elemzők szerint a lakossági fogyasztás bővülése, a beruházások felfutása, valamint az export magas importhányada miatt az import növekedési üteme a következő időszakban is magasabb lehet, emiatt mérséklődhet a külkereskedelmi többlet.
A növekedés üteméből az is egyértelműen kiderül, hogy a nemzetközi környezet kedvező, azaz hozzájárul a külkereskedelmi forgalom bővüléséhez mind az export, mind az import oldalán.