A régió országainál többet fordít a szociális kiadásokból Magyarország családtámogatásra, és az összes uniós tagállam közül a harmadik helyen állunk – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. Az Európai Unió statisztikai hivatalának 2014-re vonatkozó, de most közzétett adatai szerint hazánkban az összes szociális kiadás 11,9 százalékát költi az állam családtámogatásra, ennél nagyobb arányban csak Írországban és Luxemburgban fordítanak e célra, 13,1, illetve 15,6 százalékos mutatókkal. A lista utolsó helyén a hollandok állnak, ott a szociális kiadásoknak mindössze 3,1 százalékát teszik ki a családoknak szánt juttatások.
Ha a bruttó hazai termékhez viszonyítjuk a családtámogatásra fordított kiadásokat, hazánk az uniós átlag környékén teljesít, azaz a GDP 2,3 százaléka jut erre a célra, miközben az uniós átlag 2,4 százalék. Hátrébb szorulunk a sorban azonban, ha magát az összeget nézzük, Magyarországon ugyanis az egy főre jutó támogatás 250 euró körül van, míg az éllovas Luxemburgban a 3000 eurót is meghaladja ez az összeg. A régiós összehasonlításban azonban itt is jól áll hazánk, mivel a visegrádi országok közül egyedül a cseh adat közelíti meg a magyart, a többi ez alatt az összeg alatt van.
Az Európai Unióban egyébként éves szinten 330 milliárd eurót költenek családtámogatásra, ez az összes szociális kiadás 8,6 százaléka. Idősekre a szociális kiadások 45,9, egészségüggyel kapcsolatos kiadásokra pedig 36,5 százaléka megy el.
A statisztikai adatok újfent alátámasztják Novák Katalin közelmúltbeli kijelentését. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című adásában elmondta, a kormány évről évre emelte a családok támogatására szánt összeget, amelynek eredményeképpen a magyar családok hosszú távon és kiszámíthatóan építhetnek a különböző támogatási formákra.
Novák Katalin jelezte: jövőre 1900 milliárd forint jut a családok támogatására, ami majdnem a duplája a 2010-ben erre költött összegnek, 2017-hez képest pedig hétszázalékos emelkedésnek felel meg. A két évvel ezelőtt meghirdetett, és azóta folyamatosan bővített otthonteremtési programra 2018-ban 226 milliárd forint jut, az ingyenes gyermekétkeztetésre 80 milliárd forintot szánnak, és 2018-tól már az első kilenc évfolyamban ingyen kapják a gyerekek a tankönyveket.
Az elmúlt két évhez hasonlóan jövőre tovább nő a kétgyerekesek családi adókedvezménye, így havonta már 35 ezer forint marad ezeknél a családoknál – részletezte az államtitkár. Hozzátette, a kormány már a házasságkötéstől kezdve támogatja a családokat, 2017-től pedig már két évig jár az első házasok adókedvezménye, függetlenül attól, mikor születik az első gyerek, majd a fogantatás harmadik hónapjától már a családi adókedvezményt is igénybe lehet venni.
Az államtitkár emlékeztetett, háromtípusú családtámogatási forma van: a pénzbeli, például a gyermekgondozási díj (gyed) vagy a családi pótlék, az adókedvezmények, valamint a szolgáltatás típusú támogatások, úgy mint a bölcsődefejlesztések, az ingyenes tankönyv vagy gyermekétkeztetés biztosítása.
Az adókedvezménnyel kapcsolatban Novák Katalin megjegyezte, hogy ennek összege három gyerek után is tovább emelkedik, minden további gyerek után havi nettó 33 ezer forint jár még pluszban.