Várhatóan 180-200 forintos kilogrammonkénti meggyfelvásárlási árra tesz javaslatot az ültetvény- és termésfelmérések alapján a Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) – mondta a Magyar Időknek Ledó Ferenc, a terméktanács elnöke.

A zöldség-gyümölcs terméktanács 180-200 forintos átvételi árat ajánl idén
A tavaszi fagyok miatt 62-65 ezer tonna közötti mennyiséget szüretelhetnek idén a gazdák, ami jócskán elmarad a tavalyi rekordmagas, 90 ezer tonnás terméstől. A szakember az idén kidolgozott árprognózis rendszerrel kapcsolatban elmondta: a FruitVeb elismert szakmaközi szervezetként az ültetvényfelmérések alapján meghatározhatja az irányárat, figyelembe véve, hogy se a termelő, se a feldolgozó ne járjon rosszul. Ennek az elvnek a mentén alakították ki a legalacsonyabb, 180 forintos ajánlott árat, ennél az összegnél ugyanis még nyereséges lehet a termelő. A maximum 200-210 forintos ajánlott kilogrammonkénti ár pedig – a piaci viszonyokat tekintve – még megéri a feldolgozóknak. Ledó Ferenc arra figyelmeztetett: az irányárak nem tekinthetők véglegesnek. A két hét múlva kezdődő szüretet nagyban befolyásolhatja az időjárás. Ha a szedés ideje alatt túl meleg van, felgyorsulhat a betakarítás, így rövidebbre sikerülhet a szezon, és ez csökkentheti az árakat is.
A termelők egy része ugyanakkor nem fogadja el az ajánlott árat, a piaci szereplők szerint sokan jóval magasabb összegért, 300-350 forintért adnák át a feldolgozónak a termést.
– Tavaly a szezon kezdetén rendkívül alacsony áron, 55-70 forintért akarták átvenni a meggy kilóját a külföldi feldolgozók, ekkor hirdetett bojkottot a Magyar Meggytermelők Szövetsége és a nagy területtel rendelkező hazai termelők. Ennek köszönhetően nem egészen két hét alatt, a szüret végére sikerült kiharcolni a 175 forintos árat – mondta lapunk megkeresésére Számfira Mihály, a szövetség napokban lemondott elnöke. A szakember távozásának oka összefüggésben van az árakkal. Meglátása szerint a termelők egy szűk rétegét csak a minél magasabb haszon megszerzése vezérli, az irreálisan magas, 300 forint feletti elvárt ár azonban komolyan veszélyeztetheti a termékpálya többségét. Nagy versenytársunknak számít Lengyelország és Szerbia, ahol a tavalyival megegyező termésmennyiség ígérkezik, ezekben az országokban nem okozott komolyabb károkat az időjárás. Ha a magyar termelők többsége kitart az irreálisan magas árak mellett, előfordulhat, hogy a feldolgozók máshonnan szerzik be az alapanyagot – mutatott rá Számfira Mihály.
Elmondása szerint a szerződéskötések a következő időszakban várhatók. Egy hét múlva a konzervgyárosok a kereskedőkkel állapodhatnak meg, csak ezt követően kötnek szerződést a termelőkkel, így a végleges árak is ekkor alakulnak ki.
A szakemberek emlékeztettek: a hazai meggytermés 70-80 százalékát dolgozzák fel a külföldi cégek, a termésből főként befőtt készül az üzemekben. A termés kisebb részét a termelők étkezési meggyként értékesítik, amelynek árát a kereslet és a kínálat határozza meg. Az úgynevezett kompótmeggynél ma már jóval keresettebb a fagyasztott gyümölcs. Erre a piacra elsősorban a lengyelek termelnek, akiknek jelentős versenyelőnyük van ezen a téren. A hazai piac erősítése érdekében a szakemberek az itthoni 4-5 ezer tonnás fagyasztott feldolgozás növelését ajánlanák. A feldolgozott gyümölcsnek nem lenne nehéz piacot találni, a hagyományos exportpartnereink mellett ugyanis a távol-keleti országokban is nagy érdeklődés mutatkozik a magyar meggy iránt.