Míg 2006-ban tizenhat sztrájkot tartottak összesen 24 ezer résztvevővel, 2007-ben pedig 13-at 64 ezer alkalmazottal, addig 2011 és 2015 között évente legfeljebb egy–három munkabeszüntetés volt, csupán néhány ezer ember bevonásával – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kiadványából. Az összegzés szerint a 2014. évi felmérésekben mintegy 13 ezren mondták azt, hogy volt a munkahelyükön sztrájk, beleértve ebbe a figyelmeztető munkabeszüntetéseket is. Ebből csaknem nyolcezren az oktatásban vagy az egészségügyben dolgoztak, ahol a sztrájkok, különösen a figyelemfelhívó akciók – részben az erősebb érdekképviseleti jelenlét miatt – gyakoribbak, mint a nemzetgazdaság más területein.

z utóbbi években ritkán folyamodtak a végső eszközhöz az alkalmazottak
Az összegzésből kiderült az is, hogy az utóbbi években csökkent a szakszervezetek munkahelyi befolyása. Míg az első, 2001-es felvétel idején a válaszadók csaknem húsz százaléka vallotta magát szakszervezeti tagnak, addig 2015-ben már csak kilenc százalékuk. A tiszta állami tulajdonú gazdálkodó szervezeteknél és intézményeknél az érdekképviseleti jelenlét több mint 54 százalékos volt tavaly, míg a két és félszer annyi embernek munkát adó magánszektorban 13 százalék. Az előbbieknél a dolgozók 19,5 százaléka, utóbbiaknál alig öt százaléka volt szakszervezeti tag.
A felmérés apropóján László Zoltán, a mintegy 40 ezer taggal rendelkező, 800 ezer embert képviselő Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a távirati irodának azt mondta, hogy az elmúlt évben tizenegy sztrájkbizottság alakításában és sztrájk előkészületeinek szervezésében vett részt. Ezek a tárgyalások mind eredményesen zárultak. László Zoltán szerint elindult valami, mert a kisebb vállalkozásoknál is el tudtak érni 8–12 százalékos bérfejlesztéseket az utóbbi időszakban. Buday Pálné, a mintegy 15 ezer munkavállalót képviselő Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke szerint a kiskereskedelmi ágazatban nem jellemző a sztrájk. 2007-ben az Auchannál, idén pedig az OBI-nál alakítottak sztrájkbizottságot, amelyek felállítása elegendő volt a béremelési követelések érvényesítéséhez.