Jelentős eltérés van a jobb állapotú és a felújításra szoruló lakások ára között, eközben pedig szűkül a jó minőségű ingatlanok kínálata. Az Ingatlan.com elemzése szerint országos átlagban a felújított és jó állapotúnak tartott lakások átlagos négyzetméterára több mint húsz százalékkal magasabb, mint a felújítandóké.
– Ha pusztán a számokat nézzük, megérheti eladás előtt felújítani a lakást, hiszen egy ötven négyzetméteres fővárosi ingatlant így akár négy-ötmillió forinttal drágábban is értékesíteni lehet. Csakhogy ezt jelenleg nagyon meg kell fontolni, hiszen nehéz megfelelő kivitelezőt találni – mondta lapunk érdeklődésére Balogh László, a hirdetési oldal vezető gazdasági szakértője, aki szerint most azzal is számolni kell, hogy a mondjuk egymilliósra tervezett költségekből kétmillió forintos kiadás lesz.
Balogh László szerint a befektetői vásárlók az elmúlt években bevett módon számos rosszabb állapotú lakást újíttattak fel, majd értékesítettek újra, több millió forinttal drágábban. Jelenleg azonban nekik is számolniuk kell azzal, hogy nem feltétlenül találnak kellő időben és megfelelő áron szakembert.
Balogh László ugyanakkor meglepőnek nevezte, hogy mennyire szűk a jó állapotú lakások kínálata a piacon. – A friss hivatalos adatok szerint 2018 első felében a lakásépítések és -felújítások az összes hazai beruházás értékének 17 százalékát tették ki. Ennek ellenére a jó állapotú lakások hiánycikknek számítanak a piacon, mert a legjobb minőségű ingatlanok hamar gazdára találnak – magyarázta.
A fővárosban az országos átlag szerinti húsz százalék az árrés: az újszerű vagy felújított budapesti lakások egy négyzetméterét 657 ezer, a felújításra szorulókét 545 ezer forintért kínálják. Az egyébként is drágának számító Debrecenben vagy Győrött alig tíz százalék a két kategória közti árkülönbség, ugyanakkor az olcsóbbnak számító Békéscsabán 52 százalékkal többet kérnek az eladók a felújított otthonokért.
Balogh László szerint a jó állapotú lakások kínálatának szűkülése az adásvételek számának növekedését is fékezheti, mert így a vevők nehezebben találhatnak az igényeiknek megfelelő ingatlant. Ez ugyanakkor helyzetbe hozhatja a jó minőségű ingatlanok tulajdonosait, akik gyorsabban és magasabb áron tudják értékesíteni lakásukat.