Az újabb ELITE-csoportba 10 feletti létszámot remél a programot Magyarországon felügyelő Budapesti Értéktőzsde (BÉT) – mondta a Magyar Időknek Michaletzky Márton, a kibocsátói akvizíciós igazgatóság vezetője. A nemzetközi program célja, hogy megtanítsa a növekedést tervező középvállalatok vezetőit arra, miként zajlik a forrásbevonás itthon és a nemzetközi pénzügyi piacokon, illetve képesek legyenek a cégüket a befektetők szemével nézni.
Michaletzky hangsúlyozta: nem pusztán tőzsdei képzésről van szó, noha örömmel venné, ha idővel a programban részt vevő vállalatok közül is kerülne ki új tőzsdei vállalat. Jelenleg fontosabb, hogy megtanulják a különböző forrásbevonási lehetőségeket, legyen szó a kockázati tőke felkutatásáról vagy a privát befektetők megnyeréséről. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hazai cégvezetők meglehetősen konzervatívak a finanszírozást tekintve, ugyanis leginkább uniós forrásban vagy banki hitelben gondolkodnak. Ezért is született az az elhatározás, hogy egy nemzetközi beágyazottságú, globálisan is versenyképes ismereteket közvetítő programhoz csatlakozzék a BÉT.
A cégek vezetői a kétéves képzés során széles körű ismereteket szerezhetnek stratégiával, üzletfejlesztéssel, üzleti tervezéssel és különböző finanszírozási lehetőségekkel kapcsolatban, de van kifejezetten befektetői prezentációra felkészítő modul is.
A hazai kkv-k között sok a családi vállalkozás, ahol a cégvezető egyszerre tulajdonos is. Ők hajlamosak „gyermekükként” tekinteni a cégre. Az ilyen hozzáállás – a nyilvánvaló pozitívumai ellenére – kockázatot jelenthet egy befektetőnek, hiszen nehezebben tud megfelelő információhoz jutni a cég működéséről. Michaletzky szerint szükség van arra, hogy a cégvezető képessé váljon hátralépni és a kívülálló szemével megítélni a vállalatát, ebben is tud segíteni a program.
A kétéves ELITE-képzés díja 10 ezer euró évente, azonban a tagság ezután is megmarad, így a résztvevő élhet a vállalkozásokból, befektetőkből és tanácsadókból álló kapcsolatrendszer nyújtotta lehetőségekkel. A szakember megjegyezte: a tapasztalatok szerint a legnagyobb költséget inkább a részt vevő vezetők ráfordított ideje jelenti. Fontos, hogy megmaradjon az elkötelezettség, és a tanulási folyamat során elsajátítottakat át is ültessék az adott cég működési gyakorlatába.
Megjegyezte: külön iparági alapú válogatás nincs, de leginkább olyan szektorokban tevékenykedő cégeknek nyújt értéket a program, ahol a külső finanszírozás nem mindig szükséges a működéshez, például a feldolgozóipari társaságoknál. A jelentkezőknek komoly kritériumoknak kell megfelelniük, a BÉT alaposan meg is szűri őket indulás előtt, fontos szempont például az árbevétel, de ennél is lényegesebb, hogy a cég stratégiája ambiciózus legyen, a vezetőség pedig hiteles.
A képzés összesen tíz modulból áll, amelyeknek egy része Londonban, illetve online zajlik, de lesznek órák Budapesten is, mert a BÉT kiegészítette a képzést a hazai sajátosságokkal. A novemberben induló csoportba még van lehetőség jelentkezni a BÉT-nél október 20-ig.