Tovább emelkedett a kukorica ára májusban a világpiacon. A Magro.hu online piactér elemzése szerint a chicagói árutőzsdén 3, Párizsban 5,5, itthon pedig 8,5 százalékkal lett drágább a kukorica. Az elmúlt egy évben 10-20 százalékos áremelkedés történt, míg hazánkban ennél is nagyobb, mintegy 24 százalékos áremelkedést tapasztaltak a kereskedők.
A Magro.hu szakértői szerint a rally eredményeként itthon 50 ezer forint fölé, Párizsban 170 euró fölé jutott a kukorica-árfolyam tonnánkénti ára, míg Chicagóban megközelítette a 160 dollárt.

Továbbra is olcsón adják-veszik a búzát a világpiacon
Váratlan volt ez a globálisan kialakult egységes növekvő trend, a továbbiakban az árak inkább a stabilizálódás vagy az enyhe csökkenés irányába indulhatnak el – mutattak rá az elemzők.
A búza piacán nem voltak ennyire egységesek a folyamatok az elmúlt hónapban. A tengerentúlon stabilan, de enyhén negatívan, Európában inkább emelkedéssel, míg nálunk, Magyarországon enyhe mínuszban zárta a májust a búza ára.
Így a hónap végén 43 500 forintot adtak egy tonna étkezési búzáért,a takarmánybúza ára pedig 42 500 forint volt. A szakértők szerint a következő hetekben már az idei mennyiséggel kapcsolatos várakozások határozhatják meg az árakat. Mivel 2016-ban is jó termés ígérkezik, a drágulás szinte kizárt a búza esetében, de a kukoricánál is hasonlóak a kilátások.
A Nemzetközi Gabonatanács a napokban javította a búzára és kukoricára vonatkozó becslését. A frissített prognózis szerint 722 millió tonna lehet az idei globális búzatermés, ami 5 millió tonnával több, mint azt előzetesen gondolták a szakértők. Kukoricából az eddig előre jelzett 998 millió tonna helyett 1003 millió tonnás termést várnak a szakemberek.
Egyre népszerűbb a szója
A gazdálkodók idén tovább növelték a szója vetésterületét, így a fehérjenövény 2016-ban mintegy 66 ezer hektáron került a földbe. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentése szerint alternatív gabonaféléket idén 21 ezer hektárral nagyobb területen vetettek a gazdálkodók. A cirok vetésterülete például az egy évvel korábbi 6,3 ezer hektárral szemben 8,5 ezer hektárra nőtt, lucernát pedig összesen 38 ezer hektáron telepítettek a gazdálkodók. Ezzel együtt a hagyományosnak nevezhető tavaszi vetésű növényekkel ebben az évben kisebb területen foglalkoznak a termelők: tavaszi búzát 90 ezer, zabot 4, árpát pedig 15 ezer hektárral kisebb területen vetettek idén a tavalyinál. (MI)