Gazdaságpolitikai folyamatosságot ígér a választási eredmény – ezzel a címmel adott ki hétfőn elemzést a Fitch Ratings, amelyben a hitelminősítő így fogalmaz: ez a folyamatosság támogatja az erőteljes gazdasági növekedést. Várakozásaik szerint a GDP-bővülés négy százalék közelében marad ebben az évben is, részben a további minimálbér-emelésnek köszönhetően. Megjegyzik: a választások előtt nem sokkal további adócsökkentések lehetőségéről beszélt a kormány, főleg a személyi jövedelemadó esetében, ami növelhetné a strukturális hiányt.
A Fitch várakozása szerint azonban a kormány a GDP három százalékának megfelelő EU-tűréshatár alatt fogja tartani a büdzsé hiányát, ami pedig fontos eleme a hitelminősítő államadós-besorolásainak kialakításához figyelembe vett előrejelzési időtávlatban.
Az államadósság továbbra is csökkenő pályán maradhat, véli a Fitch. Számításaik szerint idén a GDP 70 százalékára apad az államadósság, bár ez nem tartalmazza az Eximbank adósságának esetleges államadósságon belülre sorolását, ami a hitelminősítő szerint két százalékponttal dobná meg a mutatót. Kamatemelésbe szerintük mindaddig nem kezd a jegybank, amíg az infláció tartósan nem kerül a háromszázalékos középtávú cél (±1 százalékpont) közelébe.
A Fitch elemzői azt is megjegyzik, hogy szerintük a kormány EU- és bevándorlásellenes retorikája is folytatódik, azonban ez nem befolyásolja az uniós forrásokhoz való hozzáférést. A 2020 utáni időszakban azonban az elapadó források a növekedés lassulását okozhatják, és a kormány hitelből pótolhatja a kieső bevételeket, aminek következtében a Fitch szerint elszállhat a költségvetési hiány.
Hazai elemzők is üdvözölték a stabilitást.
– A választások nem okoztak felfordulást a pénzügyi piacokon a magyar eszközök esetében. Az euró árfolyama a devizapiacon hétfő reggel 312 forint körül mozgott, ez lényegében megegyezik a korábbi szinttel, a budapesti tőzsde pedig hétfő reggel erősödéssel kezdett – mondta Németh Dávid, a K&H Bank elemzője.

A nemzetközi hitelminősítő az államháztartási hiány uniós szint alatt tartását várja, ami fontos kritérium
Fotós: Reuters
– Az első reakciók alapján a piacok számítottak arra, hogy a kormány erős támogatottságot kap – fogalmazott az elemző a Magyar Időkhöz eljuttatott kommentárjában. Rövid távon az egyik leglényegesebb szempont, hogy szigorúbb lesz-e a 2019-re készülő költségvetés, mint az idei. Idén 2,3 százalékos költségvetési hiányra van kilátás, részben a választások miatti kiadások emelkedése okán – jegyzi meg az elemzés, hangsúlyozva, hogy a költségvetési hiány jövőbeni alakulását befolyásolhatják a jövő évi önkormányzati választások is.
– Az a kérdés, hogy a jövő évi büdzsében visszaszorítják-e a hiányt a 2017-es 2 százalék környékére vagy akár az 1-1,5 százalékos sávba, mert erre is volna lehetőség. Egy jelentősebb hiánycsökkentés azt mutatná, hogy a kormány figyel a kiadásokra, ezt pedig várhatóan a hitelminősítők is értékelnék ősszel, amikor újra napirendre veszik a magyar osztályzat felülvizsgálatát – tette hozzá Németh Dávid.
A hiány csökkentésére mindenképpen szükség lenne, vélekedik a K&H elemzője, mivel strukturálisan kedvezőtlenül alakul a mutató. Ennek az az oka, hogy a magas gazdasági növekedés következtében emelkednek az adóbevételek, ehhez képest a deficit nem mérséklődött. Nem csupán a jobb hitelminősítés elérésének érdekében lenne szükség a hiánycsökkentésre: a nemzetközi kilátások miatt célszerű lenne az egyensúlyi költségvetés megvalósítása, azaz a hiányt a nullaszázalékos szint felé kellene terelni.
A nemzetközi helyzet ugyanis előbb-utóbb a mostaninál kedvezőtlenebb lesz, mivel a legnagyobb fejlett gazdaságok a potenciális szintjük felett bővülnek, ez pedig azt jelenti, hogy idővel lassulni fognak – állítja Németh Dávid. Egy romló nemzetközi gazdasági környezetben pedig nagyobb mozgásteret adhat a magyar gazdaságpolitikának, ha a költségvetés hiánya alacsony – összegzi az elemző.
Az Erste Befektetési Zrt. elemzői a vasárnapi választások előtt még arra figyelmeztettek: amennyiben az április 8-i országgyűlési választásokon nem a jelenlegi vezetés szerzi meg a jogot arra, hogy újra kormányt alakítson, a piac rövid távon változékonnyá válhat, ami forintgyengülésben és kötvényhozam-emelkedésben csapódhat le.
Jóllehet a bank „csak” egyszerű többséggel számolt előrejelzésében, már ebben az esetben is úgy vélekedtek, hogy a folyamatosságot értékelik a piacok. Bár a Fidesz a négy évvel ezelőtti választásokhoz hasonlóan most sem fogalmazott meg hivatalos választási programot, az eddigi kommunikációból az látszik, hogy az elmúlt évek kormányzási programját folytatnák, ez a piacnak mindenképpen kiszámíthatóságot és stabilitást jelentene – fogalmaztak a korábban kiadott jelentésben az Erste elemzői. Kockázati megfontolásként említették ugyanakkor, hogy egy újraválasztott kormány esetleg újból megerősítené az egyes iparágakban az állami szerepvállalást, például Lengyelországhoz hasonlóan a telekommunikációban vagy az energetikában. Összességében azonban úgy vélték, nagy valószínűséggel radikális politikai fordulat sem következne, ami vélhetően – kisebb változtatásokkal – megtartaná a jelenlegi gazdaságpolitika fő irányultságát.
A választást követő napon kiadott, a régióra vonatkozó elemzésében az Erste úgy fogalmaz, hogy a választási eredmények enyhe piaci mozgásokat eredményezhetnek rövid távon, ám jelentős elmozdulás nem várható sem a devizapiacon, sem az államkötvények piacán.