– A jó hatásfokú kondenzációs gázkazánokat nem lehet változatlan feltételekkel beépíteni a társasházi lakásokba, ezért helyet kapott a kémények felújítása is abban a támogatási konstrukcióban, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Fejlesztési Bank hirdetett meg nemrégiben – mondta Versits Tamás.
A Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke egy csütörtöki fórumon beszélt arról a 115 milliárd forint keretösszegű, nullaszázalékos kedvezményes hitelkonstrukcióról, amelyet lapunkban is ismertettünk. Az egyesület üdvözli a visszatérítendő támogatást, hiszen a lakossági gázkazánok hatékonyságára vonatkozó szabályozás révén lehetetlen helyzetbe kerültek a társasházak kezelői és lakói. Ha ugyanis egy régi típusú berendezés elromlik és cserére szorul, annak helyére csak az új energiahatékonysági követelményeknek megfelelő készülék kerülhet, ami más működési elven üzemel. Ezek az új készülékek nem csatlakoztathatók a régi, más típusú gyűjtőkéményekre anélkül, hogy ne borítanák fel a füstáramlást.
A kölcsön és az elérhető technológiai megoldások segítségével még több társasháznak nyílik lehetősége arra, hogy a gyűjtőkéményük igen költséges felújítását megvalósítsák. Versits Tamás a Víz-, gáz-, fűtéstechnika szaklap konferenciáján kiemelte, hogy a társasházak kezelőinek tisztában kell lenniük azzal, hogy milyen típusú gyűjtőkémény van a falak mögött. A tapasztalatok szerint sok esetben hiányzik ez az ismeret, amely nélkül nem lehet felelősen végrehajtani a készülékek cseréjét. A társasházaknak minden esetben ajánlott szaksegítséget kérniük.
– A társasházi gyűjtőkémények esetében a lakó önállóan nem cserélheti vagy módosíthatja a kazánját – hangsúlyozta Versits Tamás. Hozzátette: a kémény osztatlan közös tulajdont képez, ezért az azonos strangon lévő lakók hozzájárulása szükséges, ennek hiánya műszaki problémához, veszélyhez vezet.