Jövő hétfőtől igényelhető 5 millió és 200 millió forint közötti értékű hitelösszeg a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hálózatán keresztül olyan mikro-, kis- és közép-, illetve startup vállalkozások (kkv) számára, amelyek digitális fejlesztést szeretnének végrehajtani előrejutásuk érdekében. A Digitális jólét hitelprogram keretében nullaszázalékos hitelkamattal érhető el a beruházási célú hitel, de a kezelési költség, a rendelkezésre tartási és az előtörlesztési jutalék, valamint a szerződésmódosítás díja is nulla forint. A saját forrás tíz százalék, a teljes futamidő legfeljebb hét év lehet.
Palkovics László szerint a program abban támogatja a hazai kkv-kat, hogy a Magyarországra települő külföldi vállalatok által generált gazdasági haszonból kivehessék a részüket, bekapcsolódhassanak a globális értékláncba. A magyar kormány néhány évvel ezelőtt döntött úgy, hogy létrehozza azokat a platformokat, amelyek a magyar gazdaságot segítik felkészíteni az új, digitális világra – idézte fel a tárcavezető, megemlítve, hogy a Digitális jólét programhoz hasonló összetett stratégia nem létezik a térség más országai-ban.
A miniszter hangsúlyozta a hitelprogram gazdaságpolitikai jelentőségét, hiszen mivel a digitalizáció és a robotizáció átrendezi a munkaerőpiacot, változnak a döntési mechanizmusok, ezért a magyar kkv-k felzárkóztatását nemzetközi versenytársaikhoz segíteni kell a digitális, innovációs képesség és a hatékonyság területén is.
A konvergenciarégióban – vagyis a Közép-magyarországi régiót leszámítva – az ország egész területén elérhető MFB-pontokon vagy online lehet igényelni a kívánt összeget, a vállalkozások mentorálási lehetőséget is igénybe vehetnek – tájékoztatott a pénzintézet elnök-vezérigazgatója. Bernáth Tamás elmondta azt is, hogy az igénylést 2-3 hetes előminősítés eljárás követi, a teljes hitelbírálat legfeljebb három hónapig tart.
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (GINOP) 7,5 milliárd forint áll rendelkezésre – tette hozzá, majd arról is szólt, hogy a 2014–2020-as európai uniós fejlesztési ciklusban elérhető visszatérítendő támogatások előnye, hogy a forrás a hitel visszafizetését követően is lehívható majd az ország számára, vagyis visszaforgatható.
A hitelből finanszírozni tervezett projekteknek illeszkedniük kell a Digitális jólét program (DJP) céljaihoz, ezt ágazati digitalizációs szakértők véleményezik az innovatív tartalom, a megvalósíthatóság és a finanszírozhatóság szempontjait mérlegelve. A stratégiai illeszkedésről a Digitális Jólét Nonprofit Kft. tanúsítványt állít ki, amelynek megléte a hitel igénybevételének feltétele. Az előminősítés a Modern vállalkozások programjának keretein belül zajlik, a várakozások szerint a digitálisan felkészült vállalkozásnak minősített cégek közül több a hitelprogramban is részt vesz majd.
Összesen 300-350 magyar vállalkozás juthat a program révén termék- és szolgáltatásfejlesztési támogatáshoz a becslések szerint, vagyis ennyi kis méretű cég kapcsolódhat a digitális ökoszisztémába. Támogatott projekt lehet – egyebek mellett – oktatáshoz, egészségügyi és jóléti szolgáltatáshoz, pénzügyi szolgáltatáshoz, információbiztonsághoz, digitális infrastruktúrához vagy akár 5G-fejlesztéshez kapcsolódó beruházás.
A hitelprogramról a Széchenyi 2020 és az MFB honlapján lehet tájékozódni, míg az előminősítés szempontjai a DJP oldaláról érhetők el.