Jövőre is folytatódik az elmúlt évek adócsökkentő politikája, 2019-ben újabb, tízmilliárdokban mérhető tehermérséklő intézkedések léphetnek életbe – erről beszélt a Magyar Időknek a Pénzügyminiszter adóügyi államtitkára. Izer Norbert a részletek kapcsán elmondta: az új passzusok egy részéről már korábban határozott az Országgyűlés, a többi paragrafust pedig az az őszi törvényjavaslat tartalmazza, amelyet a múlt hét végén nyújtott be a kormány a képviselőházhoz.
– A már megszavazott, valamint a tervbe vett adóváltoztatások pontosan illeszkednek az elmúlt évek adócsökkentő, munkahelyteremtő, családtámogató politikájához – fogalmazott az államtitkár, majd megemlítette: míg egyes országok külső segítséggel próbálják megoldani a demográfiai nehézségeket és a munkaerőpiac gondjait, addig a kormány abban hisz, hogy a magyar családok és a magyar vállalkozások számára kell egyre jobb lehetőségeket teremteni.
Izer Norbert sorra vette a legfontosabb újításokat. Jövőre például újabb ötezer forinttal nő a kétgyermekes szülőket megillető családi adókedvezmény, így az érintettek 2019-ben már gyermekenként húszezer, összesen havi negyvenezer forinttal csökkenthetik személyi jövedelemadójukat, esetleg a járulékukat.
– Ezt a változást korábban törvénybe iktatta az Országgyűlés, az érintett 350 ezer család zsebében összesen közel 20 milliárd forint marad – mondta az államtitkár. Szintén döntés született már az UHT és az ESL tej forgalmi adójának csökkentéséről, a tejekre jövőre csupán öt százalék áfát számolnak fel.
– A lépéssel húszmilliárd forintról mond le az államkincstár – mutatott rá Izer Norbert, majd megjegyezte: csak ez a két lépés negyvenmilliárd forinttal segítheti a családok anyagi boldogulását.
– A családoknak, de a gazdaságnak is érdemi segítség lehet, ha újra visszatérnek a munkaerőpiacra azok a nyugdíjasok, akik még éreznek magukban ehhez kellő erőt. A cégeknek jövőre már sem szociális hozzájárulási adót, sem szakképzési hozzájárulást nem kell fizetniük, ha nyugdíjas munkavállalót alkalmaznak. Az öregségi nyugdíj mellett dolgozók munkavégzése kapcsán így csupán egyetlen közterhet, a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell leróniuk – mondta Izer Norbert, hozzátéve: így már nemcsak az évtizedes tapasztalat, hanem az igen kedvező adózás miatt is megéri majd a hazai munkaadóknak a nyugdíjasok alkalmazása.
– A honi vállalkozások helyzetét egy másik tervbe vett rendelkezés is javíthatja – tért át az újabb intézkedésre az államtitkár. – A mostani, őszi adójavaslat szerint a jelenlegi nyolcmillióról jövőre tizenkétmillió forintra nőne a legkisebb vállalkozások áfamentessége. Az érintettek komoly előnyökre tehetnek ezzel szert: egyrészt sokkal egyszerűbb lesz az adózásuk, másfelől pénzt is spórolhatnak – mondta Izer Norbert.
A legkisebb gazdasági szereplőknek ugyanis nem kellene áfát felszámítaniuk és fizetniük, ráadásul áfabevallást sem kellene benyújtaniuk, miközben az érintettek összesen 10 milliárd forintnyi megtakarításon osztozhatnának. Annak pedig a tanult, kreatív szakemberek itthon tartásában lehet lényeges szerepe, hogy jövőre megemelkedhet és szélesebb kör számára is elérhetővé válhat az az adókedvezmény, amelyet a kutatással, fejlesztéssel foglalkozó munkavállalók után érvényesíthetnek a vállalkozások.
A változtatások Izer Norbert szerint egyetlen, nyilvánvaló irányba mutatnak. Mint kifejtette, idehaza hosszú ideje olyan adórendszer épül, amely világos, egyszerű és alacsony terheket ismer, emiatt pedig az Európai Unióban is versenyképes. Mindez elengedhetetlen a lakosság életszínvonalának emelkedéséhez.
Fontosabb 2019-es adóintézkedések:
– Újra emelkedik a két gyermeket nevelők családi kedvezménye
– Öt százalékra csökken az UHT és az ESL tej áfája.
– A nyugdíjasok alkalmazásakor mindössze 15 százalékos közterhet kellene fizetni.
– Húszezer forintig minden lakossági átutalás mentesül a pénzügyi tranzakciós illeték alól.
– Nyolcmillióról tizenkétmillió forintra nőne a legkisebb vállalkozások áfamentessége.
– Emelkedhet a kutatással, fejlesztéssel foglalkozó munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.
– Érdemben csökken az adóügyi adminisztrációs teher.