Hamarosan elindítja szolgáltatóközpontját az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató azután, hogy működésbe lép az áramszolgáltató ága is – jelentette be tegnap Németh Lászlóné. A Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára a közműholding tájékoztatóján kifejtette, hogy ennél a központnál kezelik majd a szolgáltatás költségigényes részeit. Példaként említette a számlázást és a hátralékkezelést. Az összevont számlázási-postázási rendszer kialakítása szintén a tervek része, már 300 helyen működik ügyfélszolgálat a Magyar Posta segítségével, és további 132 helyen nyitnak tájékoztatási pontokat. Németh Lászlóné közölte azt is, hogy a napokban megjelent rendelet szerint az ENKSZ hamarosan átkerül a Miniszterelnökség közvetlen irányítása alá.
A GDF Suez magyarországi gázüzletágának megvásárlásával kapcsolatban elhangzott, hogy az akvizíciós megállapodások lezárultak, a beszerzés értéke 10 milliárd forint alatt maradt. A Főgáz és a GDF informatikája, a két cég infrastruktúrája megfelelő alapot ad arra, hogy az E.ON-tól és a Tigáztól is ütemezetten átvegyék az ügyfeleket. Ez a művelet már elkezdődött, a Telekomtól 60 ezer fő került át augusztus 1-jén. A több mint 3 millió fogyasztó átvétele után a közműholding megbízna egy olyan, nagy nemzetközi tanácsadó céget, amely az ENKSZ működésének továbbfejlesztésében segít.
A szabadpiaci gázkereskedelemben való részvételről elhangzott, hogy jelenleg nincs a Főgáznál nagyobb hazai szereplő a piacon, a társaság részesedése az átalakítások során 30 százalékkal nőtt. A kereskedelemből származó nyereség kezeléséről még nincs döntés. Ugyanakkor míg a Főgázból eddig minden évben kivette a korábbi tulajdonos az osztalékot, ez most bent marad és lehetséges, hogy idén az eredménye is jobb lesz – közölte Horváth Péter János, az ENKSZ elnök-vezérigazgatója.
Májusban a kormány és a német RWE áramszolgáltató aláírt egy szándéknyilatkozatot, amelynek a közműszolgáltatót érintő része, hogy 2016 januárjától átveszi az Elmű–Émász Ügyfélszolgálati Kft. 49 százalékát, egy évvel később pedig annak 100 százalékos tulajdonosa lesz. A cégpáros hálózati cégében emellett 49 százalékot szerez majd, közben pedig tárgyal egy másik áramszolgáltató – az EDF Démász vagy az E.ON – ügyfeleinek átvételéről.
A harmadik ág, a távhőszolgáltatás a legbonyolultabb kérdés, ehhez el kell fogadnia a parlamentnek a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által elkészített távhőfejlesztési cselekvési tervet, az ENKSZ pedig elidítana egy távhőaudit programot is.
Bartal Tamás, a Miniszterelnöki Hivatal szabályozásért és kodifikációért felelős helyettes államtitkára közölte, hogy a kormány júniusi döntése szerint az egyetemes fogyasztóknál ingyenes a gázóracsere, de vizsgálják, hogy más szereplőkre hogyan lehetne kiterjeszteni a díjmentességet. Az egyik körbe azok tartoznak, akik most nem, de a csere után lesznek jogosultak egyetemes szolgáltatásra. A másik csoportot a közintézmények alkotják.
Az E.ON-nal és a Tigázzal kapcsolatos üzleti tervek késedelmes elkészítésének az az oka, hogy az üzleti titoktartás miatt nem írhatták be a tervekbe azt, hogy közben tárgyalnak a GDF Suezzel. Hamis tervet sem akart beadni a Főgáz, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal felé pedig jelezték ezeket a körülményeket és türelmi időt kértek. A hivatal ennek ellenére szabott ki kétszer 15 millió forintos büntetést.