Egy kémény típusától és korától függően szorulhat felújításra, ám a napjainkban egyre gyakrabban előforduló viharok okozta károk és a fűtőberendezéseket elrendelő hatósági előírások is kéménycserét vagy -átalakítást tehetnek szükségessé. Ilyen munkálatok alkalmával nem lehet eltekinteni az anyagiaktól.
A kémény egy épülő ház költségvetésének mindössze egy-két százalékát, míg egy meglévő épület esetén a fűtési rendszer felújítási költségének mintegy tíz százalékát teszi ki – tudtuk meg a Schiedel Kéménygyár Kft. szaktanácsadójától. Illés Péter rámutatott: a túlzott takarékoskodás és a nem megfelelő kémény beépítése utólag sokkal nagyobb terhet róhat a tulajdonosra, de vannak olyan szempontok, amelyeket ha az ingatlantulajdonosok szem előtt tartanak a házépítés vagy a felújítás során, otthonukat nagyobb biztonságban tudhatják.
A biztonságot a megfelelő tervezés mellett a minőségi, hosszú élettartamú alapanyagok garantálják. A szakértő tanácsa szerint kéménytípustól függetlenül legyen a béléscső saválló, bírja a nagy hőmérséklet-váltást és legyen ellenálló koromégés esetén, például kiégetéskor vagy spontán kéménytűz fellobbanásakor. Kéményválasztáskor jó, ha a házépítő referenciákkal, engedélyekkel bíró szakgyártótól választ terméket, emellett számít a tüzeléstechnikai szakemberek, kéményseprők véleménye is.
Azoknak, akiknek kandallójuk, cserépkályhájuk, illetve sparheltjuk van, vagy vegyes tüzeléssel fűtenek, a szakértő azt javasolja, mindig száraz fával fűtsenek, és ne zárják be túl hamar a kandalló vagy kályha ajtaját abban bízva, hogy így tovább ég a fa. Az égéshez szükséges levegő hiányában ugyanis tökéletlen égést idéznek elő, ami a kéményben vizesedéshez és kátrányosodáshoz vezet. Az úgynevezett kéményhuzat elősegíti a tökéletes égést – fogalmazott az építész. Mint mondta, az ilyen fűtőberendezéssel felszerelt otthonokban a legjobb, ha szigetelt, kör keresztmetszetű, saválló és nedvességgel szemben ellenálló béléscsővel bélelt kéményt választ a házépítő.
Gyakori a dugulás
Ötször annyi gondjuk volt már a háztulajdonosoknak a falazott kéményekkel, mint az előre gyártott elemesekkel – mutat rá a GfK Piackutató vállalat legújabb felmérése, amely a lakosság kéményekkel és fűtési rendszerekkel, valamint a szén-monoxid veszélyeivel kapcsolatos ismereteit vizsgálta. Ebből kiderül, a legelterjedtebb hagyományos falazott kémények jelentik a legtöbb nehézség forrását: már minden tizedik tulajdonosnak volt valamilyen problémája falazott kéménnyel, míg hasonló gondokról az előre gyártott elemes, valamint a szerelt kéményekkel kapcsolatban mindössze a válaszadók két-három százaléka számolt be. A jellemzően felmerült hátrányok nagy része az égéstermék lerakódásából, illetve a kémény dugulásából adódott. Ötből egy válaszadó a tégla töredezését, a kémény eldőlését vagy leomlását, illetve a nem szakszerű építésből eredő problémát említette. Nagy erejű szél, jégeső, viharos idő tízből egy falazott kéményben okozott már kárt, míg az elmúlt néhány évben egyre szeszélyesebb időjárás a más típusú kéményeknek mindössze három-négy százalékában tett kárt a megkérdezettek bevallása szerint. A vizsgálat rámutat arra is, hogy ház építése, felújítása esetén tízből kilenc válaszadó bizonyos munkákat illetően előtérbe helyezi a biztonságot az árral szemben, és ugyanilyen arányban tartják fontosnak a megkérdezettek az alacsony energiafelhasználást is.