Megfelelő válaszokat adott a gazdasági válság és a tőkepiac kihívásaira, erősítette a magyarországi pénzügyi rendszer stabilitását a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a nem konvencionális eszközök alkalmazásával – mondta megnyitó beszédében Windisch László, az MNB alelnöke csütörtökön Budapesten, az Értékpapír Felügyeletek Nemzetközi Szervezete (IOSCO) éves konferenciáján.
Windisch László rámutatott: 2013 óta a magyar jegybank a monetáris politikai lépések sorozata mellett, amellyel a jegybanki alapkamat történetileg alacsony szintre csökkent, a hagyományos és nem hagyományos eszközöket alkalmazva növelte a pénzügyi rendszer stabilitását, erősítette a pénzügyi közvetítő rendszer hatékony működését, segítette a magyar gazdaság növekedését.
A jegybank alelnöke emlékeztetett arra: a válság kitörése után Magyarország rendkívül komplex helyzettel szembesült. A válságot megelőző időszak pazarló költségvetési gazdálkodása fenntarthatatlan helyzetbe hozta az államháztartás finanszírozását, ráadásul elégséges belső megtakarítások hiányában az ország nagymértékben külföldi forrásokból finanszírozta magát.

Windisch László: A 2010 utáni költségvetési fordulat helyreállította a befektetői bizalmat
Fotós: MTI/Koszticsák Szilárd
Így 2010 után a válságból kivezető út első lépcsőfokát a költségvetés helyzetének stabilizálása jelentette. A költségvetési fordulat és a munkapiacot érintő strukturális reformok helyreállították a magyar gazdasággal szembeni befektetői bizalmat – elemezte Windisch László a távirati iroda tudósítása szerint.
Az alacsony alapkamat egyrészt támogatta a beruházások, a fogyasztás és a foglalkoztatás bővülését, ezzel párhuzamosan jelentősen csökkentette a forintban eladósodott vállalkozások és a lakosság adósságterheit. A jegybank által beindított programok – így a növekedési hitelprogram vagy az önfinanszírozási program – az egész magyar gazdaság bővülését, benne a vállalkozások hitelezését segítette. Az MNB alelnöke arról is szólt, hogy az utóbbi időszakban az MNB intézkedéseiben fontos szerepet kapott a hazai pénzügyi infrastruktúra fejlesztése. A jegybank stratégiai céljává vált egyebek mellett az elektronikus fizetési módok használatának ösztönzése – mondta el Windisch László.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnök-vezérigazgatója kiemelte: a hatékonyan működő tőkepiac számos előnnyel jár a nemzetgazdaság számára, segíti a hosszú távú vállalatfinanszírozást, költséghatékony tőketranszfert tesz lehetővé iparágak között, ösztönzi az innovációt és hozzájárul egy stabilabb és ellenállóbb monetáris rendszer létrejöttéhez.