Az augusztusi és a szeptemberi hőség ellenére jó termést takaríthatnak be a legfontosabb növényekből a gazdálkodók. Napraforgóból az ötéves átlagnak megfelelő hozamokat értek el, kukoricából pedig a tavalyinál is több kerülhet a tárolókba. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az aratási koordinációs bizottsági ülés után elmondta: a napraforgóföldek háromnegyedén végeztek eddig a munkálatokkal a termelők, az átlaghozam hektáronként három tonna volt, így a teljes mennyiség elérheti az 1,8 millió tonnát.
Megjegyezte, hogy a betakarított mennyiség nagyon változó volt, akár gazdaságokon belül is nagy eltérések voltak az egyes táblák között. A kukorica betakarítása még csak az elején tart, eddig a teljes termőterület 13 százalékán végeztek a munkálatokkal a gazdálkodók. Az eddigi tapasztalatok alapján az átlagtermés hektáronként 7,6 tonnára tehető, ebben azonban az aratás előrehaladtával lehet még változás. A 900 ezer hektárról az első becslések szerint mintegy hétmillió tonna kukorica kerülhet le az idén, ami ugyan messze elmarad a 2016-os, rekordszintnek tekinthető kilencmillió tonnás mennyiségtől, ugyanakkor az ötéves átlagot így is meghaladja.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke jelezte: tavasszal kedvező folyamatok kezdődtek a világ gabonapiacán. A terményárak fokozatosan emelkedtek, miután kiderült, hogy világszinten kevesebb búza terem, mint amekkora a globális kereslet. Mivel a nyugat- és az észak-európai térségben is jelentős kiesésről érkeztek hírek, kiváló a magyar gabona pozíciója. Így míg az elmúlt három évben 40 ezer forint körül alakult a búza tonnánkénti átlagára, napjainkban 55 ezer forintot, a kenyérgabonáért pedig 58-59 ezer vagy akár 60 ezer forintot is kaphatnak a gazdák.
A kukorica esetében még nem lehet tudni pontosan, hogy az északi térségben mekkora lesz a termés, az árak azonban már így is magasabban vannak. Jelenleg 46 ezer forinttól indul a kukorica tonnánkénti értéke. A szakember szerint ezek az árak stabilan megmaradhatnak a szezonban, sőt arra is lát esélyt, hogy a következő 2-3 évben a mostani hiány határozza meg a termények piaci értékét.