A kivitelezők néhány évvel ezelőtt panaszkodtak a kevés megrendelés miatt, ma viszont az építtetők alig találnak valakit egy-egy munkára – érzékeltette a jelenlegi építőipari helyzetet Jámbor Attila, az Építésijog.hu szakmai portál szerkesztője egy keddi konferencián. Az Artifex Kiadó rendezvényén az ügyvéd azt mondta, a kiindulópont az, hogy noha a polgári törvénykönyv (Ptk.) szerint egyenrangú felek kötnek egymással szerződést, ez a valóságban inkább úgy néz ki, hogy valamelyik fél szeretne erőfölénybe kerülni.
Ugyanakkor természetesen egyik félnek sincs joga ellehetetleníteni a másikat olyan szerződéses kikötésekkel, mint a túlzott mértékű kötbér vagy az indokolatlan felmondási ok.
A megállapodás előkészítése során nagyon fontos, hogy a laikus építtető ne hozzon egymaga szakmai döntéseket, ezért műszaki ellenőr bevonására már ebben a szakaszban szükség van.
Jámbor Attila hangsúlyozta azt a nem magától értetődő tényt, hogy írásbeli szerződést kell kötni minden esetben, mi több, olyan szerződést, amely mellékletben a teljes műszaki tartalomra kitér. Mint mondta, az a fajta hozzáállás, hogy „úgyis minden rendben lesz”, tipikusan a későbbi jogviták melegágya. Hozzátette, látott már olyat is, hogy több száz millió forintba kerülő szálloda építéséhez írásbeli szerződés nélkül kezdtek hozzá.
Wéber László címzetes egyetemi docens az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége pár hete közzétett, az épületek kivitelezéséhez készült ajánlásának fő üzeneteként is azt nevezte meg, hogy legyen szerződés a megrendelő és a kivitelező között.
A kiadvány szerkesztőjeként megjegyezte, az építési tevékenység annyira egyedi folyamat, hogy emiatt ajánlásokat, nem pedig mintaszerződéseket fogalmaztak meg. Wéber László szerint természetes, hogy menet közben változik valami, ezért nagyon fontos, hogy a szerződés arról is rendelkezzék, milyen módon tud egyik vagy másik fél módosítást kezdeményezni.
Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója arról beszélt, hogy az építőipari termelés felfutásával a problémás esetek száma is egyenes arányban nőtt. Jelenleg az építőipari cégek körében a legnagyobb, 20 százalékos a fluktuáció, ami azt jelenti, hogy csak a vállalkozások négyötöde működik az év elején és a végén is.
Pertics Richárd a cégellenőrzés fontosságára is felhívta a figyelmet, mondván: szerződéskötés előtt, majd a kivitelezés alatt is tanácsos ellenőrizni a cég kapcsolatrendszerét, állapotát, a bejegyzett címét. Előfordulhat ugyanis, hogy egy székhelyszolgáltató vagy egy hajléktalanszálló címén van bejelentve egy cég. Hozzátette, a frekventált helyre bejegyzett vállalkozások a tapasztalatok szerint veszélyesebbek.