Hosszú idő után csökkentek a lakásárak az év elején. A Duna House (DH) lakásárindexe legalábbis 2014 óta először esett negyedéves összevetésben 2016 első három hónapjában. – A lakástípusok közül egyedül a fővárosi panellakások ára nőtt kismértékben tovább. A panelek önálló életet élnek, viszont a téglaépítésűeknél a korábbi jelentős, akár 20-25 százalékos áremelkedés után jó ideje stagnálást látunk – mondta lapunk érdeklődésére Rutai Gábor, az ingatlanközvetítő hálózat elemzési vezetője. Hozzátette: a vidéki lakásárak Budapesthez képest némi lemaradással kezdtek nőni, de ezeknél is megállni látszik a drágulás.
– A korábbi meredek áremelkedés egy ponton visszafogta a lakáspiacot, a vásárlók elbizonytalanodtak a magas árakat tapasztalva – fejtette ki Rutai Gábor. A DH havi szinten becsült forgalmi adatai szerint 2016 nyaráig több mint két éven át folyamatosan nőtt az adásvételek száma, azóta viszont a forgalom is visszaesett. Az elemzési vezető szerint a fővárosban érezhetően csökken a befektetői jelenlét, egyre inkább a saját célra vásárlók jelennek meg a vevők között. Rutai Gábor szerint határozottan erősebb negyedévet hozhat a tavasz, de nehéz megmondani, hogy az új lakások nagyobb számú megjelenése milyen hatással lesz a teljes ingatlanpiacra.
Ha ugyanis fejlesztői verseny alakul ki, az visszafoghatja az új lakások erőteljes drágulását, a költségek növekedése és az új lakások iránti élénk kereslet azonban további áremelkedést is hozhat. Rutai Gábor hangsúlyozta: amikor az új ingatlanba költözők korábbi lakásai nagyobb számban jelennek meg, az árcsökkenéshez vezethet a használt lakások piacán.

Csak a panelek ára emelkedett tovább az év elején
– Javult a hangulat a lakáspiacon, az utóbbi másfél-két évre jellemző erőteljes vevői nyomás csillapodott – mondta lapunknak Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos-ügyvezetője, hangsúlyozva, hogy ez elsősorban a befektetői vásárlások elmaradozásának tulajdonítható. Szerinte az elmúlt fél évben már a fővárosban is inkább stagnáló, sőt az alkuk révén csökkenő, nem pedig emelkedő árakat lehetett látni, így a saját otthont keresőknek nem kell kapkodniuk, ha jó vételt szeretnének.
– A kisebb ingatlanok iránt most is nagy a kereslet, de a nagyobb lakásokat már nehezebb eladni, mint az elmúlt egy-két év rohama idején. Ha valaki nem kiváló állapotú, nagyon jó adottságú lakást szeretne eladni, annak bizony öt százalék körüli alkuval, azaz alacsonyabb eladási árral kell számolnia Budapesten is – magyarázta Balla Ákos.
Az ügyvezető szerint a mostani vesztes a belváros és a belső kerületek. Az Airbnb körüli, lassan egy éve tartó bizonytalanság miatt nem kapkodják el a vásárlók a lakásturizmusra alkalmas ingatlanokat sem, sőt, akik korábban ilyen típusú lakásokat vásároltak, most nagyon nehezen tudnak szabadulni tőlük, hiszen nem kapják meg értük a remélt magas árat.
– El kell telnie még pár hónapnak, mire az eladók rádöbbennek, hogy a magas hirdetési árak tarthatatlanok – fogalmazott Balla Ákos. Mint rámutatott, a belváros visszaesése az ottani új építésű projektekre is kedvezőtlen hatással lehet, mivel azok egy részét a fejlesztők kifejezetten befektetői célú vásárlóknak alakítják ki. A szakértő szerint az sem kizárt, hogy egyes projekteket leállítanak a beruházók.
Más a helyzet szerinte a belvárostól távolabbi kerületekben, a XI. és a XIII. kerületben például „kellemes verseny” van az új társasházprojektek között, ezzel együtt a használt lakások piaca szintén élénk. – A közeljövőben várhatóan távolodni fog egymástól a használt és az új lakások ára. Bár az utóbbiak most sem olcsók, a magas építési költségek, valamint a szűkös munkaerő miatt tovább drágulhatnak – mutatott rá Balla Ákos, aki mérsékelt visszarendeződésre számít a használt ingatlanok árában.