– A tavalyi visszaesés után legalább két jó év következhet az építőiparban, az idén 10 százalékos bővülést várunk az ágazat termelésében – mondta a Magyar Időknek Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, hozzátéve, hogy ennek ellenére az idei első negyedév számai még kedvezőtlen képet mutathatnak. A szakszövetség elnöke kifejtette, az ágazat egyik nagy problémája az évenkénti hullámzás, hiszen például a jónak számító 2015-ös évet a gyenge 2016 követte. Most azonban minden jel arra mutat, hogy nemcsak az idei esztendőben tart majd ki a fellendülés. Koji László szerint ez azért nagyon fontos, mert ha a vállalkozások hosszabb távra tudnak tervezni, akkor bátrabban fognak hozzá beruházásokhoz.
– Az elmúlt évtizedben a vállalkozások többsége elmulasztott fontos hatékonyságnövelő, valamint az élőmunkát kiváltó fejlesztést. Erre most alkalom nyílik, mert jók az előjelek, előre lehet tekinteni. De azok a vállalkozások, amelyek ezeket a beruházásokat most sem lépik meg, előbb-utóbb kikopnak az építőiparból – jelentette ki Koji László, hozzátéve, hogy nagy kihívás lesz a jó szakmunkások megtartása is, amihez évente legalább 10-15 százalékos bérfejlesztésre lesz szükség.
Szerinte a növekedés fő mozgatórugója az lesz, hogy ismét jelentősebb arányban jelennek meg a részben uniós forrásokból finanszírozott állami és önkormányzati építési beruházási célú megbízások, közbeszerzések, az ÉVOSZ számításai szerint ráadásul a gazdaságfejlesztésre szánt közösségi források több mint 40 százaléka is építési beruházási vonzatú. Mindemellett a lakásépítési ágazat is jó évek elé néz, amit a szerződésállomány jelentős mértékű bővülése is jól mutat.
– Az ÉVOSZ azt várja, hogy az idei év végére mintegy 20 ezer lakás áll majd kivitelezés alatt, ami jócskán felülmúlja az előző évek mennyiségét. Ezen a területen ugyanakkor bőven van még lehetőség a növekedésre – magyarázta Koji László. Hozzátette: az idén várhatóan 140-150 milliárd forintos lakásépítési piac és a hasonló nagyságrendet kitevő lakásfelújítások még így is elmaradnak az uniós átlagtól, ahol a lakásszektor adja az építőipar megrendeléseinek mintegy harmadát.
![](/wp-content/uploads/2017/02/12_epitkezes_cz-1-780x520.jpg)
A lakáscélú fejlesztések is felpörögnek
Koji László megjegyezte, a tavaly lendületet kapó lakáspiacot tovább serkenthetné az ÉVOSZ ama javaslata, amelynek értelmében a lakásfelújításoknál is vissza lehetne igényelni a forgalmi adót legfeljebb 3 millió forintig. – Ez a sok esetben a fekete-, illetve a szürkegazdaságban mozgó felújítások jelentős részét is kifehérítené – tette hozzá a szakszövetség elnöke.