Igen jó befektetésnek bizonyultak a garázsok 2015-ben, hiszen átlagos áruk több mint 5, bérleti díjuk pedig több mint 12 százalékkal nőtt egy év alatt – derül ki az Ingatlan.com által lapunk kérésére összeállított elemzésből. A hirdetési oldal adatai szerint idén január végén 2 millió forint volt egy beállóhely átlagára a tavaly év eleji 1,9 millió helyett. 2015 első hónapjához képest harmadával csökkent az eladó garázsok kínálata, miközben a kiadók száma 16 százalékkal nőtt.
Budapesten nagyjából az országos átlagnak megfelelően, 5,8 százalékkal drágultak a beállóhelyek, ám kerületenként hatalmas a szórás. A legalább tíz eladó garázzsal rendelkező kerületek közül a legtöbbet a VI. kerületben kérnek egy helyért, átlagosan 3,9 millió forintot. A II. kerületben 3,7 millió forintért, a III. kerületben pedig 3,5 millióért lehet garázshoz jutni. Utóbbi kerület drágult a legtöbbet egy év alatt: tavaly január végén még csak 2,3 millió forint volt egy beállóhely, vagyis több mint másfélszeresére nőtt az átlagár. A IV. kerületben szintén csaknem 50 százalékos az áremelkedés, ott 1,3 helyett 2 millió forintra nőtt egy átlagos garázs ára. Egyes városrészekben ugyanakkor olcsóbbak lettek a beállóhelyek, a XI. kerületben kínáltak például a tavalyi 2,2 millió helyett csak 1,6 millióba kerülnek.
Budapesten a kiadó beállóhelyek bérleti díja 16 ezerről 18 ezer forintra nőtt egy év alatt. Jó helyen fekvő garázsokért még többet kérnek tulajdonosaik. A legtöbbet – havonta átlagosan 32 ezer forintot – továbbra is az V. kerületben kell fizetni. A II. kerületben 25 ezer forint, a III. kerületben 24 ezer a bérleti díj, előbbi városrészben 25, utóbbiban pedig több mint 40 százalékkal nőttek a díjak egy év alatt.

Az építésre alkalmas telkek ára már tavaly elérte a válság előtti szintet
Drasztikusan megdrágultak a garázsok Kecskeméten: a tavalyi átlagosan 2,4 millió forint helyett most 3,8 millióért kínálják a beállóhelyeket, annyiért, mint a jobb fővárosi helyeken. Győrött harmadával kerülnek többe a parkolóhelyek, egymillió helyett már 1,4 millió forintot kell fizetni értük. Debrecenben 2,1 millió az átlagár. Tovább drágulnak a jó helyen fekvő garázsok, amelyek ára már tavaly is jelentősen nőtt, bérleti díjuk pedig még nagyobb arányban emelkedett. A lakásépítések várható felfutásával a parkolók és a garázsok jelentősége tovább nőhet. – A nagyobb városokban, főként Budapesten, a parkolást sok esetben nem parkolóházakban, teremgarázsokban vagy egyedi garázsokban, hanem különböző foghíjtelkeken kialakított, általában éjjel-nappal őrzött parkolókban oldják meg. Ha megkezdődnek a lakásépítések, akkor elképzelhető, hogy a foghíjtelkeket tulajdonosaik már nem parkolás céljából hasznosítják – fogalmazott Balogh László, az Ingatlan.com szakértője, hozzátéve, hogy már most több olyan ideiglenesen kialakított felszíni parkolóhelyről tud, ahol nemsokára társasházat kezdenek építeni.
Számos korábbi félbehagyott beruházás vagy még csak a tervezés fázisában lévő iroda- vagy lakóházépítés addig is jövedelmet termelt a tulajdonosának, ha azon parkolót alakított ki. Ehhez Balogh László szerint legtöbbször elég volt „egy hosszú lánc, egy lakókocsi és néhány biztonsági őr”. – Ha ezek a parkolók eltűnnek, akkor problémává válhat a parkolás, ráadásul ennek további árfelhajtó hatása lehet mind az eladó, mind pedig a kiadó garázsokra – mondta a portál szakértője.
– Kiemelkedő az érdeklődés a belvárosi foghíjtelkek iránt. Nem kizárt, hogy egy-két éven belül ezek felszívódnak, vagyis teljesen beépül az V., a VI. és a VII. kerület – mondta az Otthon Centrum Solutions üzletfejlesztési vezetője korábban a Magyar Időknek. Nagy Tibor ezt még a csok kiterjesztése előtt fogalmazta meg, hozzátéve, hogy a belváros mellett a XI. és a XIII. kerület a legkeresettebb, ezeken a részeken a beruházásra alkalmas telkek ára már 2015 második felében elérte a válság előtti szintet.