Idén az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest 17 százalékkal több, összesen hetvenezer közúti járművet helyeztek forgalomba Magyarországon – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ezen belül az első alkalommal forgalomba helyezett személygépkocsik száma 21 százalékkal volt több, elérte az 52 200 darabot. Az első alkalommal regisztrált autók 60 százaléka volt használt, míg ez a mutató 2010 első negyedévében mindössze 22 százalékot ért el.
Az első alkalommal forgalomba helyezett autóbuszok száma 57, a tehergépkocsiké 15, a motorkerékpároké 6,9 százalékkal haladta meg a 2015. első negyedévit, míg a vontatóké 11 százalékkal volt kevesebb.
A motorkerékpárok 75, az autóbuszok 68 százalékát használt, míg a vontatók 73, a tehergépkocsik 56 százalékát új járműként regisztrálták.
Előzetes adatok szerint a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágba sorolt vállalkozások folyó áron számított értékesítési árbevétele 1051 milliárd forint volt, 5,4 százalékkal növekedett 2015 azonos időszakához képest.
A nemzetgazdasági ágon belül az összes ágazatban növekedés tapasztalható. Az áruszállítás tonnakilométerben mért teljesítménye 3 százalékkal nőtt. A helyközi személyszállítás utaskilométer-teljesítménye 2,8, a helyi személyszállításé 1,3 százalékkal volt több.
A vállalkozói bevétel legnagyobb mértékben, 22 százalékkal, 104 milliárd forintra a légi szállítási ágazatban nőtt. A helyközi személyszállításban 2016. január–márciusban az utasforgalom 3,6 százalékkal csökkent, az adott időszakban összesen 166 millió utas vett igénybe ilyen szolgáltatást. Az autóbusszal szállított utasok száma 4,7, az utaskilométer 2,7 százalékkal csökkent.
Vasúton az utasok száma és az utaskilométer teljesítménye is lényegében stagnált. A légi személyszállításban az utasszám 27, a teljesítmény 30 százalékkal növekedett. A hajón utazók száma 16 százalékkal volt kevesebb a 2015 első negyedévinél.
A belföldi távolsági személyszállításban a szállított utasok számát tekintve az autóbusz-forgalom részesedése volt meghatározó, 78 százalékos, a vasúti forgalom részaránya pedig 22 százalék volt.
A nemzetközi utasforgalomban a hazánkban működő vállalkozások szolgáltatásait repülőn az utasok 45, vasúton 32, autóbuszon 23 százaléka vette igénybe.
A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 40 országba irányuló utasforgalma 2,2 millió fő volt 2016 első negyedévében, ami 13 százalékkal több 2015 azonos időszakához képest. Ez az utasforgalom 20,5 ezer, az előző évinél öt százalékkal több járattal valósult meg.
A legnagyobb forgalmú légitársaságok az Air France, az EasyJet, a KLM, a Lufthansa, a Ryanair és a Wizz Air voltak. A repülőtéri utasforgalomban a fapados légitársaságok aránya az utasok számát tekintve 53 százalékos volt.
Érdekességként jegyezhető még meg, hogy a KSH kimutatása szerint az év elején 3217 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt, 3,1 százalékkal több, mint 2015 azonos időszakában.
Kimenetelük azonban kevésbé volt súlyos, mivel a halálos balesetek száma 12 százalékkal csökkent.